Kwas solny (E507) – charakterystyka, zastosowanie, bezpieczeństwo

0

Kwas solny występuje w ludzkim żołądku (w formie rozcieńczonej). Warto zdawać sobie sprawę, że znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Znajdziemy go w licznych produktach spożywczych. Czym jest kwas solny? Czy jest on bezpieczny dla zdrowia?

Co to jest kwas solny?

Mianem kwasu solnego (nazywany jest także kwasem chlorowodorowym, a oznaczany symbolem E507) określamy nieorganiczny związek chemiczny, zaliczany do grupy kwasów beztlenowych, który jest roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Dawniej otrzymywano go ze stężonego kwasu siarkowego i soli kamiennej, stąd nazwa kwas solny.  Ma on postać bezbarwnej, przezroczystej cieczy (kwas techniczny może być lekko żółty, ale jest to wynik zanieczyszczenia żelazem). Stężony kwas na powierzchni dymi. Kwas chlorowodorowy (rozcieńczony) występuje w żołądku człowieka, a także innych ssaków (wydzielają go specjalne komórki okładzinowe, które znajdują się w żołądku). Jest on im niezbędny do trawienia białek. Jeżeli chodzi o rozpuszczalność kwasu solnego w wodzie – spada ona wraz ze wzrostem temperatury. Kwas solny określany jest jako dymiący (jednak w przypadku stężenia 30% nie wykazuje on już takich tendencji), gdyż ulatnia się z niego gazowy chlorowodór, który wchodzi w reakcję z wilgocią w powietrzu i tworzy mgłę. W kontakcie ze skórą nie rozcieńczony kwas solny ma właściwości żrące. E507 został dopuszczony do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Efekty uboczne jego spożycia nie są znane. Jest o odpowiedni dla wegan i wegetarian, a także wszystkich grup religijnych.

E507 – zastosowanie

Kwas chlorowodorowy powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, wydobywczym, budowlanym, włókienniczym, a także wielu innych. Może być on używany do uzdatniania wody, czy produkcji biopaliw.

W żywności E507 stosowany jest jako regulator kwasowości. Znajdziemy go między innymi w serkach homogenizowanych, syropach, przyprawach, niskoprocentowych napojach alkoholowych (na przykład w piwie), serkach twarogowych, różnego rodzaju wyrobach cukierniczych, żywności dla niemowląt i dzieci, przetworzonych produktach zbożowych.

Po kwas solny sięga przemysł kosmetyczny – znajduje się on między innymi w farbach do włosów.

Kwas chlorowodorowy w połączeniu z kwasem azotowym tworzy tak zwaną wodę królewską, która jest w stanie rozpuścić nawet złoto (a także inne metale szlachetne).

Należy zdawać sobie sprawę, że kwas solny może być wykorzystywany również w niewłaściwy sposób. Używa się go między innymi do produkcji narkotyków.

Kwas solny – wpływ na zdrowie

E507 określony został jako bezpieczny dodatek do żywności. Nie ustalono maksymalnej dziennej dawki tego związku. Nie stwierdzono również, by powodował on jakiekolwiek efekty uboczne (z tego względu może być używany nawet do produkcji żywności przeznaczonej specjalnie dla dzieci i niemowląt). Bezpieczeństwo kwasu solnego wykorzystywanego do celów spożywczych wynika z jego niewielkiego stężenia – od 9 do 33%.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here