Kwas fumarowy (E297) – czym jest, zastosowanie, bezpieczeństwo

0

Kwas fumarowy występuje naturalnie w mchu i grzybach. Po raz pierwszy udało się go otrzymać w 1817 roku (udało się to niezależnie dwóm naukowcom). Czym dokładnie jest kwas fumarowy? Gdzie znajduje on zastosowanie? Czy E297 jest bezpieczny dla zdrowia?

Co to jest kwas fumarowy?

Mianem kwasu fumarowego (w przemyśle spożywczym jest on oznaczany symbolem E297, nazywa się go również kwasem trans-butenodiowym) określamy organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy nienasyconych alifatycznych kwasów dikarboksylowych. W stanie naturalnym występuje on w mchach i grzybach. Związek ten ma postać białych lub prawie białych kryształów. Jego temperatura topnienia to 302 stopnie Celsjusza. Kwas ten dobrze rozpuszcza się w etanolu, jednak trudno rozpuszcza się w wodzie. Jest on jednym z hydroksykwasów w cyklu Krebsa, organicznym akceptorem elektronów. Został on po raz pierwszy otrzymany w roku 1817, a wyizolowano go w roku 1833 (z dymnicy lekarskiej – rośliny zaliczanej do rodziny makowatych). Współcześnie produkcja kwasu fumarowego ma charakter przemysłowy – produkowany jest metodą syntezy chemicznej z bezwodnika kwasu maleinowego.

Kwas fumarowy (E297) – jakie znajduje zastosowania

E297 jest dodatkiem w mieszankach paszowych dla wszystkich zwierząt (dodaje się go również do mleka dla cieląt). 

Bardzo chętnie sięga po niego również przemysł spożywczy. Kwas fumarowy spełnia funkcje konserwantu (jest on w stanie znacznie przedłużyć trwałość produktów spożywczych), regulatora kwasowości i przeciwutleniacza. Znajdziemy go w takich produktach jak gumy do żucia, herbaty instant, desery z dodatkiem aromatów owocowych, polewy i nadzienia do drobnych wyrobów piekarskich, różnego rodzaju wyroby cukiernicze, koncentraty w proszku na bazie owoców.

Kwas fumarowy wykorzystywany jest w charakterze leku na łuszczycę (hamuje on aktywację limfocytów T.). Jest on obecny w preparatach na kaca (może zapobiegać wystąpieniu typowych objawów nadmiernego spożycia alkoholu).

Kwas fumarowy (E297) – czy jest on bezpieczny dla zdrowia?

Kwas fumarowy uznany został za bezpieczny dodatek do produktów spożywczych. Nie ustalono maksymalnej dawki bezpiecznej do spożycia w ciągu dnia. Jest on dozwolony również jako dodatek do produktów przeznaczonych dla dzieci. Jeżeli chodzi o zastosowania spożywcze – E297 używany jest w bardzo małych ilościach, dlatego prawdopodobieństwo, że nam zaszkodzi jest znikome.

Warto jednak pamiętać, że jest on także składnikiem leków. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji leków przeznaczonych do leczenia łuszczycy. Zazwyczaj daje on dobre efekty (bardzo ważne jest stosowanie się do dawek zaleconych przez lekarza). U części osób może on jednak wywołać efekty uboczne (najczęściej niegroźne). Zaliczamy do nich infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy, uczucie uderzenia krwi do głowy, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Objawy te ustępują po odstawieniu kwasu fumarowego.

E297 został dopuszczony do kontaktu z żywnością w krajach Unii Europejskiej.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here