Kudzu – charakterystyka, działanie, na alkoholizm, przeciwwskazania, skutki uboczne

0

Kudzu jest rośliną od wieków wykorzystywaną w medycynie Dalekiego Wschodu, jednak w Polsce mało kto o niej słyszał. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej ze względu na możliwy pozytywny wpływ na zdrowie. Korzeń kudzu budzi zainteresowanie przede wszystkim ze względu na fakt, że może być pomocny w leczeniu choroby alkoholowej. Co powinniśmy wiedzieć przed jego zastosowaniem? Czy jego spożywanie jest w stu procentach bezpieczne?

Czym jest kudzu?

Kudzu (inaczej opornik łatkowaty, czy też ołownik łatkowaty) jest to roślina, którą zaliczamy do rodziny bobowatych. W naturalnych warunkach rośnie on w Azji południowo-wschodniej, Oceanii i Japonii. Został on sprowadzony także w inne rejony świata, co okazało się nienajlepszym pomysłem, gdyż jest on trudnym do wyplenienia chwastem, zagrażającym rodzimym gatunkom. Kudzu to pnącze charakteryzujące się długą (do trzydziestu metrów), drewniejącą łodygą, która w górnej części posiada owłosienie. Ma on duży, bulwiasty korzeń. Jego liście są duże, trójlistkowe. Owoc to strąk o długości około pięciu centymetrów, w którym znajdują się nasiona. Purpurowe kwiaty są zebrane w grona. Roślina rośnie błyskawicznie (w ciągu jednej doby może powiększyć swoje wymiary nawet o trzydzieści centymetrów). Surowcem zielarskim są wysuszone korzenie, a niekiedy również kwiaty. Leczniczy korzeń zawiera duże ilości związków flawonoidowych, dzięki którym wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie. Współcześnie uważa się, że może on pomóc między innymi w leczeniu choroby alkoholowej i innych uzależnień. Przypuszcza się także, że posiada on właściwości antynowotworowe.

Jakie właściwości ma kudzu?

Korzeń kudzu zawiera flawonoidy takie jak daidzeina, genistyna, genisteina i pueraryna.

Daidzeina jest związkiem charakteryzującym się działaniem antyoksydacyjnym. Dodatkowo zapobiega ona nadmiernej krzepliwości krwi. Jako, że jest w stanie wiązać się z receptorami estrogenowymi i androgenowymi – wspomaga funkcjonowanie układu hormonalnego. U kobiet przechodzących menopauzę łagodzi przykre objawy zmian hormonalnych, takich jak na przykład uderzenia gorąca i wahania nastrojów. W przypadku mężczyzn może chronić przed przedwczesnym łysieniem i przerostem gruczołu krokowego.

Pueraryna charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutlenającym, ma również właściwości chroniące neurony. Może ona zapobiegać chorobom układu nerwowego i niektórym chorobom układu krążenia.

Genistyna wykazuje działanie antyoksydacyjne, antyagregacyjne, wspomaga także pracę układu hormonalnego. Podobne właściwości posiada genisteina, która dodatkowo charakteryzuje się działaniem przeciwpasożytniczym.

Opornik łatkowaty jest źródłem minerałów takich jak żelazo, wapń, czy fosfor. Charakteryzuje się on zasadowym odczynem. Nie zawiera laktozy i glutenu.

Kudzu – wpływ na zdrowie

Korzeń kudzu w medycynie Dalekiego Wschodu jest wykorzystywany jako środek wzmacniający odporność organizmu. Jego regularne spożywanie chroni przed przeziębieniem i grypą. Obniża on gorączkę i łagodzi bóle głowy (może być skutecznym środkiem zwalczającym migreny).

Z powodzeniem używa się go przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Poleca się go także jako środek przeciwdziałający cukrzycy, a także chorobom układu krążenia. Choroby układu sercowo-naczyniowego występują tak często, że doczekały się miana chorób cywilizacyjnych. Kudzu pomoże regulować ciśnienie krwi, zapobiegnie nadmiernej krzepliwości krwi, zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Jako, że opornik łatkowaty posiada silne właściwości antyoksydacyjne, jest w stanie spowolnić proces starzenia się ludzkiego organizmu. Jest on pomocny w łagodzeniu stresu, walce z wahaniami nastroju, poprawia też pamięć i koncentrację.

Kudzu warto spożywać w celu złagodzenia objawów menopauzy – działa on na organizm w taki sposób jak estrogen, którego poziom zmniejsza się na tym etapie życia.

W medycynie naturalnej wykorzystywano go jako środek wspomagający odchudzanie, wspierający oczyszczanie organizmu. Spożywanie go na co dzień dodaje energii, co pozwala zrezygnować z porannej kawy.

Uważa się, że w dłuższej perspektywie czasu roślina jest w stanie chronić przed osteoporozą (zwiększa gęstość kości), podnosi także libido.

Kudzu w walce z nałogami

butelkiSława korzenia kudzu wynika przede wszystkim z faktu, że może on pomóc wyjść z nałogów takich jak uzależnienie od nikotyny, alkoholu, a nawet narkotyków. Warto zaznaczyć, że dotychczas przeprowadzone badania są niewystarczające, jednak budzą nadzieje.

Badanie przeprowadzone na ochotnikach jednoznacznie wskazuje, że przyjmowanie korzenia kudzu sprawia, że osoby uzależnione spożywają mniej alkoholu. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii zakłada, że wyciągi z opornika łatkowatego hamują metabolizm alkoholu etylowego, w wyniku czego osoba uzależniona odczuwa bardzo nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Ogromny dyskomfort ma sprawiać, że ostatecznie pije znacznie mniej.

Innym wytłumaczeniem zjawiska mniejszego spożycia alkoholu jest fakt, że związki zawarte w kudzu powodują wytwarzanie serotoniny i dopaminy, które odpowiedzialne są za uczucie szczęścia. Takie same pozytywne emocje odczuwa się po spożyciu alkoholu. Z tego względu dzięki kudzu picie alkoholu (ewentualnie przyjmowanie narkotyków, czy palenie tytoniu) nie jest już konieczne. Efekt został osiągnięty innym sposobem.

Przeciwwskazanie do stosowania kudzu

Choć ołownik łatkowaty bezsprzecznie korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie, nie każdy powinien go spożywać. Zrezygnować z niego muszą kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Nie jest on wskazany także osobom cierpiącym na choroby hormonozależne (gdyż zawiera fitohormony), na przykład endometriozę, hashimoto, nowotwory piersi czy jajników.

Jako, że posiada on właściwości zmniejszające krzepliwość krwi, nie jest odpowiedni dla ludzi przyjmujących leki przeciwzakrzepowe (połączenie ich może doprowadzić do krwotoków).

Z uwagi na to, że działa on estrogenie, może osłabić działanie niektórych leków antykoncepcyjnych.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z korzeniem kudzu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Kudzu – skutki uboczne

W pewnych sytuacjach opornik łatkowaty może spowodować przykre dolegliwości. U niektórych osób decydujących się na suplementację pojawiają się nudności lub świąd. W większości wypadków efekty uboczne ustępują po odstawieniu preparatu.

Długotrwałe przyjmowanie kudzu i picie nadmiernych ilości alkoholu może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory – szczególnie na raka przełyku.

Żeby uniknąć skutków ubocznych dobrze jest dokładnie przeczytać skład produktu, a także skonsultować się z lekarzem. Warto sięgać po jedynie po preparaty najwyższej jakości.

Czy wiesz, że:

  • Kudzu wykorzystywany jest do produkcji włókna tekstylnego.
  • Opornik łatkowaty rośnie bardzo szybko. Ta właściwość sprawiła, że karmiono nim bydło hodowlane.
  • W Chinach roślina była wykorzystywana do wyrobu olinowania.
  • Kudzu charakteryzuje się właściwościami wiążącymi i zagęszczającymi, dlatego ma zastosowanie podobne do żelatyny i skrobi ziemniaczanej.
4.7/10 - (11 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here