Kreatyna – mity dotyczące tego suplementu cz.1

0

Każdy wie, że kreatyna jest substancją, która działa jak anabolik. Oczywiście hasło anabolik kojarzy nam się od razu ze środkami dopingującymi, które nie są dozwolone w sportach. Zapewne wielu z Was słyszało różne opinie o kreatynie i te prawdziwe i nie prawdziwe, dlatego dziś mam dla was demitologizację kreatyny!

Pierwszy mit: Kreatyna powoduje efekt napompowania mięśni wodą, jednak jest to chwilowe

Często można usłyszeć, że stosowanie kreatyny, a raczej efekty jej stosowania mają charakter chwilowy i po skończeniu suplementacji tym specyfikiem, efekty znikają. Wielu uważa, że kreatyna, tylko i wyłącznie zwiększa ilość wody w naszym organizmie. Takie teorie są błędne. Oczywiście, że duże ilości fosfokreatyny w naszych mięśniach powodują gromadzenie w nich wody oraz glikogenu,przez co tworzą dużo lepsze środowisko do wzrostu naszych mięśni. Efekt oczywiście mija po odstawieniu kreatyny, jednak to co wypracujemy w trakcie stosowania suplementu jest trwałe. Po prostu podczas używania kreatyny nasze mięśnie o wiele lepiej reagują na bodźce treningowe i są o wiele bardziej skłonne do wzrostu. Pod warunkiem, że do tego wszystkiego dodamy odpowiednią dietę.

Drugi mit: Kreatyna powinna być przyjmowana na pusty żołądek, inaczej nie zostanie przyswojona

Tak na prawdę nie wiadomo, skąd przekonanie, że kreatyna powinna być przyjmowana na czczo. Ale takie informacje widnieją na etykietach sporej części suplementów, które ją zawierają. Warto pamiętać, że kreatyna występuje w produktach bogatych w białko (w mięsie). Co ciekawe, przeprowadzone jakiś czas temu badania, pokazały, że łączenie tego suplementu z białkiem i węglowodanami może zwiększyć jego efektywność. Zatem jest to mit i warto przyjmować ją w trakcie posiłków. Nie którzy producenci piszą także na etykietach hasła typu „Zaleca się przyjmowanie w czasie posiłku”.

Trzeci mit: Mleko i tłuszcz blokują wchłanianie kreatyny

Nigdy nie zostało udowodnione, że tłuszcz, czy też składniki zawarte w mleku, blokują przyswajanie kreatyny. A ja gwarantuje Wam, że nie jest to prawdą. Jeśli jednak chcecie przekonać się na własnej skórze, zróbcie test. Jeden cykl przeprowadźcie na zasadzie dodawania szklanki pełnotłustego mleka do porcji kreatyny, a kolejny cykl bez mleka i sami się przekonacie. Co ciekawe mleko posiada dość wysoki indeks insulinowy, dzięki czemu może nawet korzystnie wpływać na wysycenie naszych mięśni kreatyną.

Czwarty mit: Kreatyna nie powinna być stosowana przez długi okres czasu

Często słyszymy, że powinniśmy przyjmować ten specyfik nie dłużej niż 6-8 tygodni z fazą nasycenia, a następnie powinno zastosować się 4 tygodniową przerwę. Takie myślenie jest już przestarzałe. Regularne stosowanie kreatyny w nie dużych ilościach, nie daje szybkiego efektu, jednak jest on bardzo długotrwały. Nie duże ilości to maksymalnie 6 gram dziennie.

Piąty mit: Kreatyna powinna być przyjmowana z dekstrozą

Tak jest to prawda i wielu sportowców tak czyni, jednak nie należy przyjmować kreatyny z dużą ilością dekstrozy, ponieważ staniemy się zwyczajnie grubi. Dlatego też często zaleca się przyjmowanie tego suplementu z szybko przyswajalnym białkiem oraz substancjami erogenicznymi. Dzięki takiej kombinacji na pewno nie przytyjemy, a efekty będą jak przy stosowaniu dużych ilości dekstrozy.

To by było na tyle w pierwszej części, mitów jest więcej dlatego też już za parę dni pojawi się druga część, która przedstawi następne mity dotyczące kreatyny.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here