Home Bez kategorii Kora dębu – właściwości, przykłady zastosowań, przeciwwskazania

Kora dębu – właściwości, przykłady zastosowań, przeciwwskazania

0

Kora dębu jest popularnym surowcem zielarskim, który medycyna naturalna wykorzystuje do walki z rozmaitymi dolegliwościami. Jakie właściwości ma kora dębu? Kto szczególnie powinien się nią zainteresować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej wykorzystywania?

Czym jest kora dębu?

Mianem kory dębu określamy surowiec zielarski, który pozyskiwany jest z dębów – drzew liściastych zaliczanych do rodziny bukowatych. Zbiera się ją zarówno z pni drzew, jak i młodych gałęzi. Zawiera ona wiele składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Kora dębu działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Przy jej pomocy wzmocnimy odporność organizmu, złagodzimy dolegliwości towarzyszące hemoroidom, pozbędziemy się również wielu dolegliwości skórnych. Surowiec ten znajduje zastosowanie w kosmetyce. Przed zastosowaniem kory dębu należy zapoznać się z przeciwwskazaniami.

Kora dębu – skład

Lecznicze i kosmetyczne właściwości kory dębu wynikają z wysokiej zawartości garbników (zaliczane są do tanin). Ich głównym zadaniem jest ochrona rośliny przed pasożytami – zarówno owadami, jak i grzybami. Możemy więc korzystać z ich przeciwgrzybicznych, bakteriobójczych i przeciwpasożytniczych właściwości.

W korze dębu znajdziemy również duże ilości flawonoidów, które posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Ich działanie polega na tym, że są one w stanie skutecznie wymiatać z organizmu wolne rodniki, przeciwdziałając tym samym przedwczesnemu starzeniu się i nowotworom. Innymi ważnymi składnikami są trójterpeny i kwasy fenolowe.

Jakie właściwości ma kora dębu?

Kora dębu zasługuje na zainteresowanie za sprawą wszechstronnych właściwości leczniczych. Przede wszystkim działa ona przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i ściągająco. Co ciekawe jest też w stanie obniżać poziom złego cholesterolu.

Z powyższych względów możemy wykorzystywać ten surowiec w przypadku grzybic, stanów zapalnych narządów płciowych, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Kora dębu jest bardzo często stosowana w celu łagodzenia dolegliwości, które wiążą się z hemoroidami (żylaki odbytu). Ponadto jest ona wskazana przy biegunkach i krwotokach (kora dębu uszczelnia naczynia krwionośne).

Pozyskiwana z dębu kora może być pomocna w leczenie stanów zapalnych skóry, wysypkach, a także infekcjach wirusowych.

Stosuje się ją także w przypadku odparzeń i odmrożeń. Przez wielu ludzi jest ona ceniona za ochronę przed nadmiernym poceniem się dłoni i stóp.

Inne problemy, które może rozwiązać kuracja korą dębu to zespół jelita drażliwego, nieżyt żołądka, owrzodzenia, nadżerki, upławy, stany zapalne skóry głowy, a nawet łupież.

Jak stosować korę dębu?

Korę dębu z powodzeniem możemy pozyskać samodzielnie. Najlepszy czas na zbiory to wczesna wiosna – marzec i kwiecień, kiedy na drzewach nie ma jeszcze liści. Korę ścinamy z młodych pni, ewentualnie gałęzi. Wybieramy taką, która jest błyszcząca i gładka. Tak pozyskany surowiec suszymy w zacienionym miejscu, w temperaturze około trzydziestu stopni. Własnoręcznie zebraną korę możemy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu przez okres około dwóch lat. Znacznie szybszym rozwiązaniem jest zakup kory dębu w aptece lub sklepie zielarskim.

Kora dębu nadaje się zarówno do wewnętrznego, jak i zewnętrznego stosowania. Do picia przygotowuje się napar: jedną łyżkę kory dębu zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na około dziesięć minut. Zaleca się picie połowy szklanki jeden raz w ciągu dnia. Napar z kory dębu warto wykorzystać również do płukania gardła, zwłaszcza jeżeli mamy problem ze stanami zapalnymi jamy ustnej lub gardła.

Do stosowania zewnętrznego odpowiedni będzie odwar z kory dębu. W tym celu zalewamy łyżkę kory jedną szklanką wody i gotujemy przez kilka minut. Po tym czasie odwar przecedzamy. Warto stosować go w przypadku różnych dolegliwości skórnych – egzemy, łuszczycy, czy łojotokowego zapalenia skóry. Będzie on pomocny przy uszkodzeniach skóry, gdyż zawiera związki przyspieszające gojenie się ran.

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu?

Kora dębu jest znakomitym środkiem przeciwdziałającym intymnym infekcjom, a także łagodzącym dolegliwości związane z hemoroidami. Do przygotowania nasiadówki potrzebujemy jednej łyżki kory dębu, którą zalewamy szklanką wody. Taki specyfik gotujemy przez około piętnaście minut, a następnie studzimy przez piętnaście minut i odcedzamy.

Płyn przelewamy do miski z ciepłą wodą, nad którą następnie powinniśmy usiąść (równie dobrze można usiąść w misce jeżeli jest odpowiednio duża). Nasiadówka powinna trwać około trzydziestu minut. Dla uzyskania najlepszych efektów należy powtarzać ją regularnie.

Nasiadówki z kory dębu są w pełni bezpieczne, dlatego mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i po porodzie.

Kora dębu – zastosowanie w kosmetyce

pryszczePozyskiwana z dębu kora jest cenionym surowcem kosmetycznym. Preparaty z niej przygotowywane mają bardzo pozytywny wpływ na skórę i włosy. Jest ona szczególnie polecana do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku. Dobroczynne działanie wynika z faktu, że działa ona przeciwbakteryjnie, ściągająco, a dodatkowo jest w stanie ograniczać wydzielanie sebum.

Kosmetyki zawierające korę dębu będą bardzo pomocne dla osób zmagających się z nadmierną potliwością dłoni i stóp. Warto wykorzystać je również, gdy mamy problemy z grzybicą.

Właściwości kory dębu warto wykorzystać również przy pielęgnacji włosów. Napary z niej przygotowane pomogą rozwiązać problemy z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, a także grzybicą skóry głowy. Po korę dębu mogą sięgnąć także osoby, które chciałyby naturalnymi metodami przyciemnić włosy – w tym celu świetnie sprawdzą się płukanki. Regularne płukanie włosów płukanką z kory dębu chroni przed nadmiernym ich wypadaniem, a także wzmacnia je i dodaje im blasku.

Jak przygotować płukankę z kory dębu?

Przygotowanie płukanki z kory dębu jest proste i nie zajmie nam wiele czasu. Dwie łyżki kory dębu zalewamy dwoma szklankami wody (około pół litra), a następnie gotujemy przez pięć minut. Następnie studzimy i odcedzamy. Płukankę należy stosować jak odżywkę bez spłukiwania.

Przeciwwskazania do stosowania kory dębu?

Stosowanie kory dębu może przyspieszać gojenie się ran, nie powinno się jednak używać jej w przypadku uszkodzeń dużych powierzchni skóry. Przeciwwskazaniem są także sączące się wypryski i świeże owrzodzenia.

Z kory dębu powinny zrezygnować osoby z chorobami układu krążenia takimi jak nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca. Jest ona niewskazana w przypadku chorób zakaźnych.

Choć kora dębu uważana jest za bezpieczną dla większości osób, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią powinny skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

4.9/10 - (4 votes)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version