Kiszone buraki należą do bardzo wartościowych produktów, które możemy przygotować samodzielnie w domu. Warto po nie sięgać zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy często brakuje nam witamin i minerałów. Jakie wartości odżywcze mają kiszone buraki? W jaki sposób mogą one wpływać na nasze zdrowie?
Jakie wartości odżywcze mają kiszone buraki?
Buraki kiszone należą do produktów niskokalorycznych (w 100 g znajduje się niecałe trzydzieści kalorii), za to niezwykle bogatych w substancje odżywcze. W ich składzie znajduje się dużo związków mineralnych – przede wszystkim potas, żelazo, miedź, magnez, cynk, bor, cez, rubid, kobalt, lit. Zawierają one ponadto pokaźne ilości witamin A i C, a także witaminy z grupy B (które są niezbędne między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego).
Kiszone buraki to również źródło karotenoidów, betainy, kwasu mlekowego i błonnika.
Warto podkreślić, że przygotowane w ten sposób buraki zachowują swoje cenne właściwości przez długi czas.
Kiszone buraki – wpływ na zdrowie
Trudno przecenić wpływ kiszonych buraków na nasze zdrowie. Dzięki dość dużej zawartości żelaza mogą one chronić przed anemią (poleca się je szczególnie osobom, które nie jedzą mięsa).
Kiszone buraki należą do naturalnych probiotyków dzięki czemu wspierają budowę prawidłowej mikroflory jelitowej. Należy pamiętać, że sprawnie funkcjonujące jelita to nie tylko lepsze trawienie, ale także wyższa odporność naszego organizmu. Jeżeli chcemy mniej chorować jesienią i zimą – koniecznie włączmy do menu kiszone buraki. Dodatkowo ze względu na ich korzystny wpływ na jelita, należy po nie sięgać po antybiotykoterapii (pamiętajmy, że antybiotyki niszczą nie tylko patogeny, ale i dobre bakterie). W burakach zawarte są substancje, które mogą mieć działanie przeciwnowotworowe.
Niewielka zawartość kalorii, właściwości probiotyczne, a także obecność błonnika sprawia, że kiszone buraki zaliczane są do produktów, które mogą wspomagać odchudzanie. Ich właściwości sprawiają, że są one w stanie przyspieszyć przemianę materii.
Kiszone buraki mają pH zasadowe, dlatego mogą być z powodzeniem użyte do odkwaszania organizmu.
Kolejną ich zaletą jest zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi – w dłuższej perspektywie czasu mogą więc przeciwdziałać chorobom układu krążenia.
Buraki kiszone pomagają oczyścić organizm z toksyn. Zwiększają również wydolność organizmu, dzięki czemu będą idealnym uzupełnieniem diety dla sportowców. W przeciwieństwie do buraków gotowanych mają one niski indeks glikemiczny, co sprawia, że nie muszą się ich obawiać osoby chore na cukrzycę (procesy fermentacji sprawiają, że buraki tracą znaczną część cukru).
Pamiętajmy, że warto jeść nie tylko same buraki, ale też pić sok, który pozostaje po ich produkcji – charakteryzuje się on działaniem przeciwzapalnym i antyalergicznym (nadaje się on do spożycia już po około siedmiu dniach.
Jak przygotować kiszone buraki?
Do przygotowania kiszonych buraków będzie nam potrzebne około pięć kilogramów buraków (zdecydowanie warto wybierać takie, które pochodzą z ekologicznych upraw). Dodatkowo musimy się zaopatrzyć w:
– pięć litrów wody,
– jedną cebulę (należy ją obrać i posiekać w talarki),
– główkę czosnku (trzeba przekroić ją na pół).
– dwie łyżki soli kamiennej,
– niewielką ilość (kilka łyżek) soku z kapusty kiszonej, ewentualnie z ogórków kiszonych. Zamiast tego można użyć jednej kromki ciemnego chleba na zakwasie.
– kilka listków laurowych.
Buraki należy dokładnie umyć, obrać ze skórki, a następnie pokroić w talarki. Wkładamy je do garnka (dobrze jest użyć garnka emaliowanego lub kamionkowego), dodajemy cebulę i czosnek, a następnie zalewamy całość wodą. Kolejnym krokiem jest dodanie chleba, ewentualnie soku z kapusty lub ogórków. Na końcu dodajemy przyprawy. Garnek przykrywamy talerzem, ściereczką i odstawiamy na około dziesięć dni. Po upływie tego czasu buraki przekładamy do słoików i zalewamy je sokiem, który pozostał z kiszenia. Jeżeli zostanie nam jeszcze trochę soku – warto jest przelać go do butelek.
Jak podawać kiszone buraki?
Kiszone buraki wydają się idealnym dodatkiem do sałatek. Będą także dobrym dodatkiem do kanapek. Możemy zetrzeć je na tarce, połączyć z jabłkiem, natką pietruszki i podawać jako surówkę do obiadu.
Kiszone buraki są idealnym rozwiązaniem w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw. Dzięki nim możemy zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy i minerały, a także zaoszczędzić na probiotykach.