Kasza bulgur jest powszechnie wykorzystywana w kuchni Bliskiego Wschodu, jednak w Polsce jest jeszcze mało znana. Atrakcyjne walory smakowe i prozdrowotne właściwości to powód, dla którego warto włączyć tę kaszę do naszego menu. Kto szczególnie powinien zainteresować się kaszą bulgur? Jak ją przyrządzać, żeby zachowała wartości odżywcze?
Czym jest kasza bulgur?
Kasza bulgur to kasza, którą pozyskuje się z pszenicy durum. Znana jest już od czasów starożytnych. Proces jej wytwarzania polega na ugotowaniu, wysuszeniu i zgnieceniu ziaren pszenicy, celem usunięcia z nich otrębów i zarodków. Istnieją trzy odmiany kaszy bulgur: drobnoziarnista, średnioziarnista i gruboziarnista. Zaletą kaszy bulgur jest niski indeks glikemiczny. Zawiera ona witaminy, minerały, białko, a także duże ilości antyoksydantów.
Jakie właściwości ma kasza bulgur?
Kasza bulgur produkowana jest z nieoczyszczonych ziaren pszenicy, co sprawia, że zawiera duże ilości błonnika. Jest ona szczególnie bogata w witaminy z grupy B, a także:
- potas,
- wapń,
- fosfor,
- magnez,
- żelaz.
W jej składzie znajdziemy również należący do fenolokwasów kwas galusowy, który charakteryzuje się działaniem przeciwnowotworowym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwpotnym.
Obecność magnezu, potasu i witamin z grupy B sprawia, że kasza bulgur bardzo pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Dzięki niej możemy cieszyć się dobrym nastrojem, nie mamy również problemów z zasypianiem.
Regularne spożywanie kaszy bulgur reguluje także pracę układu pokarmowego i krwionośnego. Ten pozytywny wpływ wynika przede wszystkim dzięki obecności błonnika, który ułatwia wypróżnianie, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi, przez co przeciwdziała miażdżycy. Obecność antyoksydantów sprawia, że kasza bulgur wspomaga pracę układu immunologicznego.
Zawartość żelaza i kwasu foliowego sprawia, że kasza bulgur może okazać się pomocna w leczeniu anemii.
Kasza bulgur na odchudzanie
Jak większość kasz, również i kasza bulgur powinna znaleźć się w menu osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Osoby na diecie docenią ją szczególnie dzięki wysokiej zawartości błonnika. W kontakcie z wodą zwiększa on swoją objętość, co przekłada się na poczucie sytości. Inną zaletą błonnika jest fakt, że zmniejsza on ilość tłuszczu wchłanianego wraz z pożywieniem.
W 100 g kaszy bulgur znajdziemy około 300 kcal. Jako, że jest ona źródłem wysoko przyswajalnego białka powinny sięgać po nią osoby aktywne fizycznie, a także wegetarianie.
Kasza bulgur posiada niski indeks glikemiczny (równy 42), co oznacza, że po jej spożyciu cukier we krwi podnosi się bardzo powoli. Ta właściwość sprawia, że z powodzeniem mogą sięgać po nią także osoby chorujące na cukrzycę.
Kasza bulgur – sposób gotowania
Sposób gotowania kaszy bulgur jest w dużej mierze zależny od odmiany, którą wybraliśmy. W przypadku odmiany gruboziarnistej na jedną szklankę kaszy przypadają dwie szklanki wody. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kasze drobniejsze – wystarczy półtorej szklanki wody.
Pamiętajmy, że woda powinna całkowicie odparować. Całkowicie odradzamy gotowanie kaszy bulgur w woreczkach. Zawiera ona witaminy z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie, dlatego wylanie wody, w której gotowała się kasza jest równoznaczne z pozbawieniem jej tych witamin.
Zastosowanie kaszy bulgur w kuchni
Jednym z popularniejszych dań z kaszą bulgur jest libańskie tabbouleh. Sałatka z kaszą bulgur jest wyjątkowo smaczna, a także bardzo zdrowa. Co więcej jej przygotowanie jest proste i nie powinno zająć nam wiele czasu. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- około 100 g ugotowanej kaszy bulgur,
- jeden dość duży pomidor,
- duży pęczek natki pietruszki,
- niewielkiej ilości szczypiorku,
- szczypty dobrej jakości cynamonu,
- sok wyciśnięty z jednej cytryny,
- sól i pieprz do smaku,
- dwie łyżki oliwy z oliwek.
Natkę pietruszki i szczypiorek należy opłukać, osuszyć i drobno pokroić. Z pomidora usuwamy gniazda nasienne, a następnie kroimy go na drobną kostkę. Wszystkie składniki mieszamy z kaszą bulgur. Dodajemy oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól, pieprz i cynamon. Całość dokładnie mieszamy.
Kasza bulgur – przeciwwskazania do jej spożywania
Po kaszę bulgur mogą sięgać wszyscy, z wyjątkiem osób chorych na celiakię, gdyż zawiera ona gluten.
Warto zaznaczyć, że kaszy bulgur nie powinno się spożywać w nadmiernych ilościach. Duże ilości kaszy bulgur są niewskazane dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także nadkwasotę. Ze względu na dość wysoką zawartość kalorii zdrowy umiar powinny zachować także osoby odchudzające się.