Home zdrowie Kamica nerkowa – skąd się bierze? Co jeść, aby ograniczyć jej powstawanie?

Kamica nerkowa – skąd się bierze? Co jeść, aby ograniczyć jej powstawanie?

0

Kamica nerkowa to choroba, która jest wynikiem gromadzenia się złogów, tzw. kamieni, w układzie moczowym. Kamienie nerkowe to złogi wytrąconych związków chemicznych, które osadzają się w różnych częściach naszego układu moczowego. Powodem ich powstawania jest za duża ilość soli kwasów i niektórych minerałów, które uniemożliwiają ich prawidłowe rozpuszczenie i wydalenie. Wytwarzaniu kamieni w nerkach sprzyjają m.in. predyspozycje genetyczne, otyłość, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie zbyt małych ilości płynów czy nieodpowiednia dieta.

Skąd się bierze kamica?

Kamica nerkowa zazwyczaj ujawnia się wtedy, gdy duże złogi zaczynają się przemieszczać w układzie moczowym. Dochodzi do bardzo bolesnej kolki nerkowej. Kamica nerkowa lubi się powtarzać, ten kto raz zapadł na tę dolegliwość, może spodziewać się jej nawrotu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Ścisłe przestrzeganie diety przy kamicy nerkowej pomoże zminimalizować ryzyko jej nawrotów.

Zalecenia przy kamicy nerkowej

Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny i najbardziej bolesny objaw kamicy nerkowej. Nikt, kto przeszedł taki incydent, nie chciałby go powtórzyć. W profilaktyce tej dolegliwości należy zmienić swój styl życia tak, aby uniknąć nawrotu choroby. Aby ograniczyć namnażanie się kamieni, a tym samym uniknąć tworzenia się złogów, należy przestrzegać kilku ważnych zaleceń.

Jaka powinna zatem być dieta przy kamicy nerkowej?

Zalecenia dietetyczne to przede wszystkim przejście na tzw. zdrowy tryb życia. Posiłki powinny być lekkostrawne, unikamy potraw panierowanych i smażonych na głębokim tłuszczu. Zdrowe danie to te gotowane w wodzie, na parze, pieczone. Należy ograniczyć zjadanie tłuszczów i białek zwierzęcych, kryjących się pod postacią tłustych wędlin, boczku, smalcu czy śmietany. Zamieńmy tłuste jedzenie na to pełnowartościowe. W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w błonnik. Jedzmy warzywa i owoce w ich naturalnej formie, czyli na surowo. Należy ograniczyć spożywanie nadmiernej ilości soli, przypraw z dodatkiem glutaminianu sodu. Przyprawy te możemy zastąpić ziołowymi, zdrowymi zamiennikami.

Pamiętajmy, aby wspomagać pracę nerek – dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu. Wypijajmy minimum 2 litry płynów, najlepiej pod postacią wody mineralnej i soków. Jedzmy regularnie, 5-6 posiłków w ciągu dnia. Nie objadajmy się przed snem. Zaleca się, aby ostatni posiłek zjeść nie później niż 3 godziny przed planowanym nocnym odpoczynkiem.

Więcej szczegółów dotyczących diety przy kamicy nerkowej oraz tego co można i nie można jeść, można znaleźć na stronie https://www.dbajonerki.pl/przepisy-dietetyczne/kamica-fosforanowo-wapniowa/dozwolone-i-przeciwwskazane-produkty-w-kamicy-fosforanowo-wapniowej.

Oceń ten post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version