Jednodniowa dieta owsiana – na czym polega, jakich efektów możemy się spodziewać

0

Jednodniowa dieta owsiana nie jest kuracją odchudzającą. Nie łudźmy się, że uda się nam schudnąć w ciągu jednego dnia. Jest ona natomiast doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn. Jakie są zasady jednodniowej diety owsianej? Jakich efektów możemy się spodziewać po jednym dniu takiej kuracji?

Jednodniowa dieta owsiana – zasady

Jak sama nazwa wskazuje podczas jednodniowej diety owsianej jedynym naszym posiłkiem będzie owsianka. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali:

  • siedmiu łyżek płatków owsianych,
  • trzech łyżek otrąb pszennych,
  • a także dwóch litrów mleka o obniżonej zawartości tłuszczu.

Dobrze jest przygotować ją wcześniej – wówczas płatki i otręby zmiękną. Taką owsiankę dzielimy na pięć lub sześć porcji i spożywamy kilka razy w ciągu dnia. Ważne jest, żeby zachować co najmniej trzy godziny przerwy pomiędzy posiłkami. Pierwszą porcję owsianki powinniśmy zjeść z samego rana, najlepiej krótko po przebudzeniu.

Bardzo istotne jest, żeby podczas kuracji pić dużo wody niegazowanej (dopuszczalne są także herbaty ziołowe). Duża ilość płynów ma kluczowe znaczenie, gdyż owsianka zawiera ogromne ilości błonnika, który pęcznieje w kontakcie z wodą.

Warto stosować jednodniową dietę owsianą regularnie (na przykład przeznaczyć na nią jeden dzień w tygodniu) – wówczas może pomóc nam w utrzymaniu szczupłej sylwetki, a także zachowaniu zdrowia.

Dlaczego płatki owsiane?

Jednodniowa dieta ma opierać się na owsiance nie bez przyczyny. Przede wszystkim zawiera ona duże ilości błonnika, który pomaga oczyścić organizm z toksyn, a także niestrawionych resztek pokarmu. Co więcej płatki owsiane są bogate w substancje odżywcze. Zawierają między innymi duże ilości witamin z grupy B, a także magnez i żelazo. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dodatkowo gwarantują nam, że podczas diety oczyszczającej będziemy cieszyć się dobrym nastrojem. Warto podkreślić, że obecny w płatkach owsianych błonnik posiada właściwości probiotyczne i działa ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego.

Płatki owsiane są dobrym źródłem fitoestrogenów – hormonów roślinnych, które w ludzkim organizmie zachowują się jak ludzkie hormony. Z tego względu tego typu kuracja może przynieść wiele korzyści kobietom dojrzałym.

Jednodniowa dieta owsiana – efekty

Największą zaletą jednodniowej diety owsianej jest możliwość skutecznego oczyszczenia organizmu z toksyn, co w dłuższej perspektywie czasu przy regularnym jej stosowaniu może uchronić nas przed wieloma chorobami.

W ciągu jednego dnia nie uda nam się schudnąć, jednak regularne stosowanie tego typu kuracji może pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Warunkiem jest jednak, żeby po zakończeniu diety nie jeść więcej niż zazwyczaj. Warto zastosować ją przed ważnym wydarzeniem lub po świątecznym obżarstwie.

Zawartość błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że płatki owsiane obniżają poziom złego cholesterolu, co ma znaczenie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Stosowanie tego typu kuracji jest uzasadnione, jeżeli zależy nam na obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Kuracja może pomóc w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu. Po jej zakończeniu będziemy czuli się lżejsi i pełni energii.

4.5/10 - (2 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here