Jakie symptomy mogą wskazywać na nerwicę?

0
Problemy psychologiczne i emocjonalne mogą przyjmować różną postać. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń, zaraz po depresji, jest nerwica. Dowiedz się, jak rozpoznać ją u siebie albo najbliższych, a następnie podejmij skuteczne leczenie.

Jaką chorobą jest nerwica?

Nerwica należy do chorób cywilizacyjnych, obejmujących coraz szersze grono ludzi i istotnie wpływających nie tylko na psychikę, ale także na całe funkcjonowanie w społeczeństwie. Co więcej, jest chorobą podstępną, którą łatwo można pomylić z innymi przypadłościami lub bagatelizować, tłumacząc jedynie chwilowym stresem. To z kolei prowadzi nierzadko do jej pogłębienia i jeszcze większego pogorszenia stanu psychicznego i komfortu życia.

Jak objawia się nerwica?

Nerwica może rzutować praktycznie na każdy aspekt życia człowieka. Obejmuje zarówno objawy psychiczne, somatyczne, jak również specyficzne zachowania. Ze względu na podobieństwo niektórych objawów nerwicy do innych zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych czy chorób somatycznych, niezwykle ważne jest rozpoznawanie wszystkich symptomów. Niezbędna jest także diagnoza różnicowa, pozwalająca na ocenę, czy to rzeczywiście nerwica – leczenie także jest ustalane indywidualnie na tej podstawie.

Jakie jednak objawy powinny skłonić do niepokoju i konsultacji ze specjalistą?

Objawy emocjonalne

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych zaburzeń emocjonalnych, które mogą towarzyszyć nerwicy, są poczucie lęku, niepokoju, napięcia i rozdrażnienia. Nierzadko pojawia się przy tym apatia, poczucie dekoncentracji i obniżonej sprawności intelektualnej oraz fizycznej. Do częstych psychicznych objawów nerwicy należy również poczucie obcości, zaburzenia pamięci czy zachowania hipochondryczne. Mogą jej towarzyszyć natręctwa myślowe.

Zachowania nerwicowe

Nerwicę u osoby bliskiej zazwyczaj można podejrzewać tylko na podstawie jej specyficznych zachowań. Wiele osób nie chce opowiadać o swoich problemach, dlatego obserwacja wszystkich objawów może być kluczem do zaproponowania im wizyty u specjalisty.

Warto zwrócić uwagę na natrętnie wykonywane czynności, którym jednocześnie towarzyszy wycofanie z życia społecznego. Szczególnie łatwo zauważonym symptomem mogą być niespodziewane zachowania niedojrzałe i impulsywne. Mogą być one najbardziej widoczne i sugerujące zły stan psychiczny u osób, które wcześniej wykazywały się dużym rozsądkiem i spokojem.

Objawy somatyczne

Objawy somatyczne nerwicy mogą być łatwo pomylone z wieloma chorobami fizycznymi. Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości odnotować można problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, zaparcia, wzdęcia czy mdłości. Często pojawiają się objawy ze strony układu krążenia i oddechowego, takie jak uczucie duszności, uścisk w klatce piersiowej, tachykardia, bradykardia i omdlenia. Częste objawy pochodzą ze strony układu nerwowego i obejmują mrowienie lub pieczenie różnych części ciała, tiki nerwowe, drżenie. Wśród innych objawów, które mogą wzbudzić niepokój, znalazły się jąkanie, nadmiernie częste oddawania moczu, zaburzenia miesiączkowania i erekcji.

Co niezwykle ważne, pomimo występujących objawów somatycznych, nie dają one objawów klinicznych. Osoby cierpiące na nerwicę podczas typowych badań okazują się zazwyczaj zupełnie zdrowe pod kątem fizycznym.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here