Jaki wpływ ma odchudzanie na ludzką psychikę?

0

Proces odchudzania ma nie tylko ogromny wpływ na nasze ciało, ale również psychikę. W zależności od rodzaju wybranej diety możemy mniej lub więcej zapłacić za zrzucone kilogramy. W wielu wypadkach najlepiej byłoby, gdyby kuracja odchudzająca poprzedzona została wizytą u psychologa. Jedynie racjonalne podejście do diety sprawi, że będziemy czerpać z niej same korzyści.

Jakie problemy spotykamy na diecie?

W przypadku wielu osób przejście na dietę odbywa się spontanicznie. Stwierdzamy, że wyglądamy grubo, źle i koniecznie musimy coś z tym zrobić. Jeżeli decyzja o odchudzaniu podjęta zostaje pod wpływem złych emocji, zazwyczaj popełniamy wiele błędów, a największym jest radykalne ograniczenie spożywanych kalorii. W przypadku, kiedy jesteśmy zdeterminowani, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się nam wytrwać na niskokalorycznej diecie. W miarę jak nasze nadprogramowe kilogramy będą znikać, nasza samoocena będzie wzrastać. Poczucie wartości wielu osób opiera się na tym, że udało się im schudnąć. Czują oni, że mają silną wolę i są w stanie osiągać zamierzone cele.

Niestety dieta o mocno obniżonej kaloryczności powoli wyniszcza nasz organizm. Eliminując z menu całe grupy produktów narażamy się na niedobory. Organizm dąży przede wszystkim do przeżycia i podejmuje działania obronne. Niezależnie od tego jak silna jest nasza wola, prędzej lub później będziemy mieli chwilę słabości. Problemy w pracy, w domu, przemęczenie lub jesienna chandra sprawią, że sięgniemy po produkty, których do tej pory sobie odmawialiśmy. Owoc zakazany najbardziej kusi, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że zjemy ich więcej niż powinniśmy.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby na tej jednej, chwilowej słabości się skończyło. Każdy z nas ma prawo do gorszych dni, a nasza siła polega na tym, że przyznajemy się do błędu i zaczynamy żyć jak gdyby nic się nie stało. Niestety w przypadku wielu osób tak się nie dzieje. Jeżeli silna wola, która była u nich podstawą poczucia własnej wartości, załamała się, często przeżywają oni prawdziwy dramat. Zjedzenie czekolady lub białego pieczywa staje się prawdziwą tragedią, a reakcja takiej osoby jest niewspółmierna do przewinienia.

Takie osoby w skrajnych wypadkach mogą zacząć się nienawidzić, bardzo często zdarza się, że próbują się ukarać. W efekcie dieta staje się przyczyną silnego stresu i obniżonej samooceny. Niektórzy po takich wydarzeniach decydują się na wprowadzenie jeszcze większych restrykcji żywieniowych, które bardzo negatywnie wpływają na ich zdrowie. Dla innych porażka ta jest ostateczna – jeżeli nie udało się im wytrwać w postanowieniach, oznacza to, że są słabi, a odchudzanie w ich przypadku nie ma sensu. Takie osoby bardzo często wpadają w skrajne obżarstwo i bardzo szybko nadrabiają stracone kilogramy, co powoduje poczucie życiowej porażki.

Kiedy żywienie staje się obsesją

kobieta na wadze centymetrWśród osób, którym w przeszłości udało się znacznie schudnąć, często pojawia się obsesja na punkcie odżywiania. Dobrze pamiętają oni jak źle się czuli, kiedy ważyli za dużo. Gdy z powodu nadwagi lub otyłości społeczeństwo ich nie akceptowało, sytuacja jest tym bardziej poważna. Takie osoby są bardzo zdeterminowane, żeby utrzymać dotychczasową wagę lub nawet schudnąć jeszcze więcej. Żywienie staje się dla nich niezmiernie ważne. Każde odstępstwa od diety są prawdziwymi grzechami. Takie osoby często również bardzo surowo oceniają innych ludzi.

Obsesyjne myślenie o jedzeniu i traktowanie go jako sprawę priorytetową bardzo szybko zaczyna im szkodzić. Cierpią przede wszystkim relacje społeczne. Osoba, której udało się wyjść z otyłości prawdopodobnie nie da się namówić na wyjście z przyjaciółmi na pizzę. Wizyta u babci, która częstuje swoimi wypiekami będzie źródłem stresu i nieporozumień. Tacy ludzie często unikają jedzenia na mieście, co w niektórych sytuacjach jest bardzo kłopotliwe. Źle się czują także na imprezach, gdzie podawane są słodycze.

W pewnym sensie jest to uzasadnione, gdyż osoby otyłe często są uzależnione od jedzenia. Pochłanianie dużych ilości pożywienia jest dla nich nawykiem. Jeżeli komuś uda się wyjść z alkoholizmu lub hazardu, wie on, że nie może sięgnąć po kieliszek szampana w nowy rok lub zagrać jeszcze jeden raz. Złamanie tej zasady bardzo często wiąże się z powrotem do nałogu. Nie inaczej jest w przypadku kobiet i mężczyzn, którzy schudli. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy ponownie sięgną one po słodycze, trudno będzie im przestać jeść.

Restrykcje żywieniowe nie dotykają tylko jednej osoby

Bardzo rzadko zdarza się, że restrykcje żywieniowe dotykają tylko i wyłącznie jednej osoby. Często stają się problemem większego grona ludzi:

  • partnera,
  • dzieci,
  • rodzeństwa,
  • rodziców.

Jeżeli osoba, która się odchudza jest jednocześnie odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków, często zdarza się, że na dietę zmuszona jest przejść także reszta domowników. Takie sytuacje często są źródłem konfliktów. Inne osoby nawet jeżeli mają problem z nadwagą, nie są skłonne do zmiany swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Dzieci przyzwyczajone to tłustych, niezdrowych posiłków i ogromnych ilości słodyczy zaczynają się buntować. Konflikt na tle żywienia zazwyczaj obejmuje także inne aspekty życia.

Jaka dieta nie szkodzi?

Powyższe przykłady nie sugerują, że każda dieta powoduje negatywne skutki psychologiczne. Często jest wręcz przeciwnie. Ogromne znaczenie ma jednak nasze podejście do odchudzania. Bardzo ważne jest, żeby rozpocząć dietę, kiedy w pełni akceptujemy siebie, swoje ciało i chcemy o zadbać o zdrowie. Prawidłowa waga jest jednym z przejawów zdrowia, dlatego warto podjąć starania o jej uzyskanie.

Dieta nie spowoduje negatywnych konsekwencji psychologicznych, jeżeli wyjdziemy od stanu pełnej akceptacji. Kiedy akceptujemy siebie, nie zdecydujemy się na restrykcyjną kurację odchudzającą, która wyniszczy nasz organizm. Bardziej niż na szybkich efektach będzie zależało nam na utrzymaniu zdrowia. Zdecydujemy się na zróżnicowane menu, które dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych. Co więcej nie będziemy traktować diety jako epizodu. Kiedy zmienimy sposób odżywiania, będziemy mieć świadomość, że jest to zmiana na całe życie.

Będziemy wybierać produkty spożywcze świadomie, zdając sobie sprawę jaki wpływ mają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Po pewnym czasie przyzwyczaimy się do żywności, która nam służy, odzwyczaimy się od ogromnych ilości cukru, stracimy ochotę na słodycze. Bez większych problemów weźmiemy udział w imieninach cioci ze zdziwieniem stwierdzając, że ciasto, które uwielbialiśmy w przeszłości jest dla nas za słodkie i mielibyśmy większą ochotę na lekką sałatkę.

Racjonalna, zdrowa dieta nie sprawi, że schudniemy natychmiast, jednak nie będziemy mieć z tym większego problemu, gdyż na swoje odbicie w lustrze patrzymy z akceptacją. W efekcie unikniemy wszystkich negatywnych konsekwencji odchudzania. W tym wypadku nie ma mowy o:

  • efekcie jojo,
  • alienacji społecznej,
  • autoagresji,
  • skrajnych emocjach.

Podjęcie takiej diety sprawi, że po pewnym czasie będziemy mieć więcej energii, co skłoni nas do podjęcia aktywności fizycznej, która dodatkowo korzystnie wpłynie na nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie.

Odchudzanie warto zacząć o terapii

Żeby czerpać korzyści z diety należy podejść do niej mądrze. W wielu wypadkach nie jest to możliwe natychmiast, dlatego warto skorzystać z konsultacji psychologicznych. Zanim zaczniemy odchudzanie warto zadać sobie pytanie z czego wynika nasza nadwaga lub otyłość, dlaczego chcemy schudnąć. Psychoterapeuta uświadomi nam, że niska samoocena to problem, za który nie jest odpowiedzialna tylko i wyłącznie nasza waga. Jeżeli nie akceptujemy siebie nawet idealne, szczupłe ciało nie sprawi, że to się zmieni.

Dodatkowo terapia może pomóc nam w wyborze odpowiedniej diety. Dowiemy się, że popularne głodówki nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż prowadzą do wyniszczenia organizmu, a często kończą się bardzo szybkim przybraniem na wadze. Skuteczne odchudzanie wymaga dojrzałego podejścia, dlatego zwłaszcza dla młodych osób bardzo ważne jest wsparcie dorosłych, bliskich ludzi.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here