Jaskra – jak ją leczyć domowymi sposobami?

0

Jaskra to poważna choroba, która wymaga podjęcia leczenia. W tym przypadku zastosowanie farmakoterapii wydaje się niezbędne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że leczenie konwencjonalne można uzupełnić domowymi metodami, co zazwyczaj przynosi bardzo dobre rezultaty. Jakie są domowe sposoby walki z jaskrą?

Co to jest jaskra?

Mianem jaskry określamy choroby oczu, których przyczyną jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Nieleczona jaskra prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a także komórek zwojowych siatkówki. Wzrok osoby cierpiącej na jaskrę stopniowo pogarsza się, a w szczególnie trudnych przypadkach może dojść nawet do jego utraty. Leki i terapie stosowane przy jaskrze mają za zadanie zmniejszenie ciśnienia środgałkowego. Leki mogą występować w postaci tabletek lub kropel, kiedy sytuacja tego wymaga stosuje się również leczenie operacyjne. Jaskra jest dość powszechną chorobą – szacuje się, że na świecie choruje na nią nawet siedemdziesiąt milionów ludzi. Chorują przede wszystkim osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia, ci, którzy mają predyspozycje genetyczne, osoby długotrwale stosujące doustne środki antykoncepcyjne. Czynnikami ryzyka są także zaburzenia krążenia, częste migreny i bóle głowy, wada wzroku (zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność), leczenie kortykosteroidami, spożywanie żywności zawierającej glutaminian sodu. Największe szanse na skuteczne leczenie jaskry jest wczesne wykrycie tej choroby. Leczenie tej choroby można wspomagać także domowymi sposobami.

Jaskra a tradycyjne metody leczenia

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że domowe metody leczenia jaskry nie zastąpią wizyty w gabinecie okulistycznym. Jednocześnie mogą one w znacznym stopniu wspomagać terapię. Z całą pewnością warto jest się z nimi zapoznać. Zanim zdecydujemy się na naturalne metody leczenia, powinniśmy też skonsultować się z lekarzem. Jaskra to bardzo poważna choroba, dlatego nie powinniśmy działać na własną rękę. Ryzyko jest zbyt duże.

Cechą charakterystyczną medycyny naturalnej jest fakt, że traktuje ona ciało, duszę i psychikę człowieka jako całość. Zgodnie z nią – jeżeli choruje jakiś narząd, oznacza to, że doszło do zaburzenia równowagi w całym układzie.

I tak specjaliści od medycyny naturalnej w przypadku jaskry zalecają uważne przyjrzenie się stosowanej diecie. Okazuje się, że u tych osób występują niedobory pokarmowe. Zazwyczaj też brakuje im tych samych składników odżywczych. Specjalna dieta może opóźnić rozwój choroby, a nawet całkowicie ją wyeliminować.

Dieta pomocna przy leczeniu jaskry

Charakterystycznym jest, że osobom cierpiącym na jaskrę brakuje zazwyczaj witamin z grupy B (w szczególności witaminy B12 i witaminy B1). Konieczne jest uzupełnienie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, kwasu askorbinowego (witaminy C), chromu, magnezu. Bardzo ważne jest też, żeby dieta dostarczała dużych ilości antyoksydantów.

Osoby chorujące na jaskrę muszą położyć nacisk na obniżenie poziomu insuliny w organizmie. Zdecydowanie warto jest zrezygnować ze słodyczy, a także żywności wysoko przetworzonej. Musimy zdawać sobie sprawę, że duże ilości cukru znajdują się w produktach spożywczych, których nawet o to nie podejrzewamy (przeanalizujmy choćby skład ketchupy, czy kilku gotowych sosów, których używamy na co dzień). Niewskazane jest spożywanie białego ryżu, ziemniaków, makaronów produkowanych z oczyszczonej mąki.

Kondycję naszych oczu poprawi luteina, czyli żółto-pomarańczowy barwnik zaliczany do grupy karotenoidów. Koncentruje się ona przede wszystkim w siatkówce oka. Warto również spożywać produkty zawierające zeaksantynę – karotenoid, który kumuluje się przede wszystkim w plamce żółtej. Są one niezbędne dla prawidłowej pracy narządu wzroku. Ważne jest również ich uzupełnianie, gdyż organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać. Dieta w profilaktyce jaskry powinna być również szczególnie bogata w antyoksydanty. Są one potrzebne do usuwania wolnych rodników, które mogą doprowadzić do powikłań tej choroby. Duże ilości przeciwutleniaczy znajdziemy między innymi w jagodach i borówkach (a także innych owocach jagodowych).

Współcześnie uważa się, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszyć objawy jaskry, a nawet zahamować rozwój tej choroby. W dużych ilościach są one obecne w tłustych rybach morskich. Znajdziemy je również w orzechach, awokado, pestkach dyni, siemieniu lnianym oleju lnianym, czy oleju rzepakowym. Warto zadbać, żeby produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znalazły się w naszym menu przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Osoba chorująca na jaskrę powinna zadbać, żeby w jej diecie znalazły się produkty zawierające chrom. Jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Chrom sprawia, że nasz organizm lepiej toleruje glukozę, zwiększa aktywność insuliny, a dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdziemy go między innymi w orzechach brazylijskich, daktylach, pomidorach, brokułach, razowym chlebie.

Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry, powinniśmy codziennie pić herbatę, szczególnie zieloną, gdyż zawiera ona duże ilości antyoksydantów.

Jaskra – o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Dobrym pomysłem wydaje się przyjmowanie suplementów diety zawierających antyoksydanty. Na rynku znajdziemy preparaty z wyciągami z borówki amerykańskiej.

Owoce jagodowe, które skutecznie wspierają funkcjonowanie narządu wzroku są owocami sezonowymi. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się nimi poza sezonem, możemy korzystać z mrożonek. 

W obniżaniu ciśnienia w gałce ocznej może pomóc pokrzywa indyjska zawierająca forskolinę. Jest ona obecnie jednym z popularniejszych suplementów diety. Znajdziemy ją w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

W profilaktyce jaskry może sprawdzić się także miłorząb japoński. Jest on popularnym suplementem diety, który stosowany jest przez osoby pragnące zadbać o swój mózg (poprawia on pamięć i koncentrację). W przypadku jaskry docenimy fakt, że roślina ta poprawia mikrokrążenie.

Jaskra to poważna choroba, a jej leczenie jest trudne, dlatego powinniśmy postawić przede wszystkim na profilaktykę. Żeby uniknąć zachorowania należy stosować zdrową dietę, a także regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie.

4.5/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here