Choć moda na stosowanie diety wegańskiej sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak na przykład jajka, w przypadku dzieci nie jest to dobrym pomysłem. Jajka ze względu na ogromną ilość substancji odżywczych zaliczane są do produktów typu fast food. W zasadzie jedyną substancją, której nam nie dostarczają jest witamina C. W przypadku dzieci, które intensywnie rosną konieczne jest stosowanie diety dostarczającej wszystkich niezbędnych dla zdrowia substancji. Podawanie im jajek może mieć duży wpływ na ich prawidłowy rozwój.
Dlaczego posiłek dziecka powinien zawierać jajka?
Mało jest pokarmów, które dostarczają nam tak dużej ilości substancji odżywczych co jajka. Przede wszystkim są one źródłem pełnowartościowego białka, które musi znaleźć się w diecie człowieka (jest ono niezbędne między innymi do wzrostu dziecka). Jajka dostarczają nam kwasów tłuszczowych, witamin, związków mineralnych, karotenoidów.
Choć jeszcze jakiś czas temu zalecano rezygnację z jaj, gdyż uważano, że podnoszą one poziom złego cholesterolu w naszej krwi, dziś wiemy, że to nieprawda (w rzeczywistości regularne spożywanie jaj obniża stężenie złego cholesterolu). Co niezwykle ważne żółtko jaja zawiera bardzo korzystne proporcje pomiędzy kwasami tłuszczowymi nasyconymi a nienasyconymi (z tego powodu wykazuje działanie przeciwzapalne).
Pamiętajmy, że zdrowe tłuszcze (które jaja niewątpliwie zawierają) są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego naszego dziecka. Jedzenie jajek na śniadania może poprawić jego pamięć i koncentrację, a także sprawić, że będzie szybciej przyswajało wiedzę.
W żółtku jaja znajduje się cholina (nazywana także witaminą B4). Jest nam ona niezbędna, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Jej dobroczynny wpływ jest widoczny w jakości działania ludzkiego mózgu.
Jedzenie jajek pozwala naszemu dziecku cieszyć się dobrym wzrokiem. Dzieje się tak, gdyż w skład jego żółtka wchodzą karotenoidy – luteina i zeaksantyna.
Ważnym składnikiem jajek jest lecytyna, czyli fosfolipid, który bierze udział w budowaniu błon komórkowych, a także w transporcie pomiędzy komórkami ważnych składników odżywczych.
Po zjedzeniu dania zawierającego jajka nasze dziecko cieszy się dobrym nastrojem. Jest to spowodowane wysoką zawartością witamin z grupy B.
Ile jajek dziennie może zjeść nasze dziecko?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile jajek możemy podać naszemu dziecku. Od dietetyków otrzymujemy sprzeczne opinie na ten temat. Jedni zalecają sześć sztuk tygodniowo, inni – dwie dziennie. Współcześnie jednak przeważa pogląd, że jajka należą do pokarmów bezpiecznych i nie ma powodu, żeby odmawiać ich dziecku podobnie jak słodyczy (jajka są polecane nawet osobom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego). Zdecydowanie warto jest obserwować nasze dziecko. Jeżeli ma ono ochotę na jajka – podajmy mu je. Nawet jeśli przekracza przepisowe limity, oznacza to po prostu, że jego organizm potrzebuje takich ilości wartościowego pokarmu do prawidłowego rozwoju.
Jedynym przeciwwskazaniem do podawania dzieciom jajek jest stwierdzona alergia na nie. Tylko wówczas mogą one poważnie zaszkodzić.
Jedzenie jajek w ciąży?
Jeżeli zależy nam, żeby nasze dziecko rozwijało się zdrowo, powinniśmy pamiętać o jedzeniu jajek w ciąży. Ich wielką zaletą jest wysoka zawartość kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u płodu.
Wszystkie jajka są bezpieczne dla naszego zdrowia jeżeli przed spożyciem poddamy je obróbce termicznej. Jeśli jednak nie mamy pewności co do ich pochodzenia, powinniśmy unikać spożywania ich na surowo (jest to możliwe w przypadku jaj pochodzących ze sprawdzonych hodowli).
Kiedy podawać dziecku jajka?
Jajka należą do produktów, które trzeba wprowadzać do diety dziecka stopniowo. Tu również zdania są podzielone. Niektórzy zalecają podawanie ich po ukończeniu szóstego miesiąca życia, inni później, bo około dziesiątego miesiąca. Późniejsze wprowadzenie jajek do menu dziecka było uzasadnione tym, że mogą one wywoływać reakcje alergiczne (białko jaja należy do jednych z najczęściej występujących alergenów).
W tej kwestii dobrze jest się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeżeli dziecko jest zdrowe, zazwyczaj możliwe jest włączenie jaj do jego menu już po ukończeniu szóstego miesiąca.
Pamiętajmy jednak, żeby podawać najmłodszym jedynie jajka poddane obróbce termicznej (w żadnym wypadku nie podawajmy ich na surowo).
Podawanie jajek dzieciom, które nie ukończyły szóstego miesiąca życia może być przyczyną dolegliwości układu pokarmowego, a nawet wystąpienia astmy oskrzelowej.
Kiedy dziecko ma alergię na jaja kurze?
Jeżeli nasze dziecko ma alergię na białko jaja kurzego, w żadnym wypadku nie powinniśmy mu go podawać. Szkoda jednak całkowicie rezygnować ze spożywania jaj, które należą do najzdrowszych pokarmów. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może się okazać podawanie jaj przepiórczych. Są one znacznie mniejsze od jaj kurzych. Mają twardą skorupkę i charakteryzują się przyjemnym, delikatnym smakiem (większość dzieci za nimi przepada). Jaja przepiórcze w przeciwieństwie do kurzych są przyczyną reakcji alergicznych znacznie rzadziej.