Homogenizacja – co należy o niej wiedzieć?

1

Produkty poddawane homogenizacji cieszą się współcześnie ogromną popularnością. Chętnie sięgają po nie konsumenci, a producenci cenią je sobie ze względu na niższe koszty wytwarzania. Niemal każdy z nas miał okazję ich spróbować. Czym jest proces homogenizacji? Czy produkty homogenizowane są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Co to jest homogenizacja?

Mianem homogenizacji (greckie słowo homogenes oznacza jednorodny) określamy proces, który polega na tworzeniu jednorodnej mieszaniny przy użyciu produktów, które w normalnych warunkach nie łączą się ze sobą. Homogenizacja jest szczególnie chętnie wykorzystywana w przemyśle mleczarskim, choć stosuje się ją również do wyrobu farb, leków, kosmetyków. Proces ten może zostać przeprowadzony przy użyciu dwóch metod. Pierwsza z nich polega na użyciu wysokiego ciśnienia i przepuszczaniu substancji przez szczeliny. Druga z kolei to działanie ultradźwiękami. Efekty w przypadku obu tych metod są bardzo podobne. Stworzona dzięki homogenizacji mieszanina jest jedwabista, jednorodna, nie ulega rozwarstwianiu.

Homogenizowane produkty mleczne

Produkty mleczne, które zostały poddane procesowi homogenizacji nie psują się i nie rozwarstwiają, dzięki czemu (w przeciwieństwie do innych wyrobów) ich termin przydatności jest bardzo długi. Co więcej są one atrakcyjne pod względem estetycznym i smakowym.

Homogenizowane wyroby mleczne są bogate w dobrze przyswajalne witaminy – A, B1, B2, K, E, D. Zawierają też duże ilości wapnia oraz białka.

Mleko homogenizowane oznaczane jest symbolem UHT. W procesie homogenizacji rozbijane są kuleczki tłuszczu, które znajdują się w mleku pozyskiwanym bezpośrednio od krowy. Takie mleko jest trwalsze, a co istotne nie wytrąca się z niego śmietana – co byłoby wadą z punktu widzenia konsumenta.

Produktem, który cieszy się dużym powodzeniem wśród konsumentów jest serek jedwabisty homogenizowany. Ze względu na konsystencję jest on szczególnie lubiany przez dzieci. Współcześnie na sklepowych półkach znajdziemy serki homogenizowane o różnych smakach, z dodatkiem lub bez dodatku cukru.

Kontrowersje wokół homogenizacji

Proces homogenizacji ma wielu zwolenników, a jednak nie brakuje także krytyków tego rodzaju produktów. Przeciwnicy podkreślają, że homogenizacja powoduje uszkodzenie struktury kuleczek tłuszczu, co w ich opinii nie jest korzystne dla ludzkiego organizmu. Te maleńkie cząsteczki ich zdaniem nie ulegają trawieniu w układzie pokarmowym, a zostają wchłonięte przez organizm w niezmienionej postaci. Taka sytuacja powoduje, że odkładają się one na ściankach naczyń krwionośnych, co w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do tak poważnych chorób jak miażdżyca, czy udary mózgu.

Z punktu widzenia konsumenta problemem może być również fakt, że wiele sklepowych serków zawiera chemiczne dodatki, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się ze składem podanym na etykiecie.

Jak zrobić domowy serek homogenizowany?

Bardzo dobrą alternatywą dla serków homogenizowanych dostępnych w sklepach jest samodzielne ich przygotowanie. Taki serek będzie równie pyszny, a przy okazji zdrowszy. Jeżeli dysponujemy blenderem, jego przygotowanie zajmie nam zaledwie chwilę.

Potrzebujemy:

  • jednej laski wanilii,
  • 200 g sera twarogowego,
  • 100 g śmietany zawierającej 18% tłuszczu,
  • opcjonalnie można dodać jeszcze cukier, miód (niezalecane) lub kakao.

Wszystkie składniki należy włożyć do blendera i zmielić na gładką masę.

Taki serek znakomicie smakuje solo, można użyć go również jako dodatku do deserów. Niedosładzany znakomicie komponuje się także z potrawami wytrawnymi.

5/10 - (1 vote)
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here