Większości osób, które interesują się racjonalnym odżywianiem i zdrowym stylem życia głodówka nie kojarzy się najlepiej. Wiemy, że odchudzanie przy pomocy głodówki nie przynosi dobrych rezultatów. Kiedy jest ona sposobem na zrzucenie wagi, może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a także do spalania naszej własnej tkanki mięśniowej. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje, w których stosowanie głodówki jest jak najbardziej uzasadnione. Ważne jednak, żeby robić to z głową.
Kiedy głodówka jest nieporozumieniem?
W wielu czasopismach dedykowanych przede wszystkim kobietom znajdziemy opisy diet cud, które mają umożliwić nam zrzucenie dużej ilości kilogramów w bardzo krótkim czasie. Duża część osób skuszonych obietnicą szybkich efektów decyduje się na taką kurację, jednak często płaci za tą decyzję własnym zdrowiem. Głodówki zazwyczaj pomagają schudnąć na chwilę, co więcej spadek wagi w ich przypadku jest spowodowany głównie utratą wody i tkanki mięśniowej. Niskokaloryczna dieta, która trwa dłużej niż tydzień powoduje spowolnienie metabolizmu, a w rezultacie efekt jojo. Po zakończeniu odchudzania wracamy do starych nawyków żywieniowych i przybieramy na wadze z nawiązką.
Dłuższe stosowanie głodówki prowadzi do pojawienia się niedoborów żywieniowych. W trakcie diety czujemy się rozdrażnieni, senni, brakuje nam energii, pogarsza się również kondycja naszych włosów i paznokci. Co więcej nasze ciało wcale nie wygląda lepiej – skóra traci jędrność, mogą pojawić się na niej rozstępy.
Jeżeli cierpimy z powodu nadwagi lub otyłości, głodówka z całą pewnością nie będzie rozwiązaniem naszych problemów.
Kiedy głodówka może przynieść nam korzyści?
Niektórzy zalecają stosowanie głodówek w celach leczniczych. Ich celem może być wyleczenie na przykład niektórych chorób autoimmunologicznych. Zwolennicy głodówek leczniczych podkreślają, że po tygodniu takiej kuracji czują się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jednocześnie zalecają oni wcześniejszą konsultację lekarską w celu wykluczenia przeciwwskazań do jej stosowania.
Wiele osób decyduje się na jedno lub dwudniową głodówkę oczyszczającą. Celem tej kuracji jest usunięcie z organizmu nadmiaru toksyn. Taka głodówka może nam pomóc jeżeli mamy problemy z cerą, a nawet chronicznymi bólami głowy. Regularne głodówki pomogą nam na bieżąco oczyszczać organizm z toksyn, co wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi.
Jeżeli decydujemy się na głodówce odchudzającą, pamiętajmy, że nie powinna ona trwać dłużej niż dwa dni. Przez ten czas usuniemy z organizmu nadmiar wody, przez co nasze ciało będzie wydawało się szczuplejsze.
W przypadku, kiedy zdecydujemy się stosować regularnie jednodniową głodówkę, z pewnością będzie nam łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała. Zmniejszymy bowiem w ten sposób ilość kalorii spożywanych w tygodniu. Jest to również doskonały sposób na utrzymaniu układu trawiennego w dobrej formie.
Istnieją badania, które dowodzą, że systematyczne stosowanie jednodniowych głodówek zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, co może być ważne, jeżeli chcemy uniknąć zachorowania na cukrzycę. Takie praktyki są w stanie skutecznie regulować poziom cukru we krwi.
Regularne, jednodniowe głodówki mogą bardzo korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układu krążenia. Są one w stanie obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a także poziom trójglicerydów.
W sytuacji kiedy powstrzymujemy się od jedzenia przez dwanaście do osiemnastu godzin, nasz organizm zaczyna wytwarzać hormon wzrostu. Jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, układu krążenia, sprawności fizycznej, przyczynia się także do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
Systematyczne stosowanie głodówek jest w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów (wiąże się to przede wszystkim z chwilowym odciążeniem organizmu).
Jak przeprowadzić jednodniową głodówkę?
Żeby jednodniowa głodówka przyniosła nam korzyści, koniecznie powinniśmy powtarzać ją regularnie. Ze względu na rezygnację ze spożywania pokarmów, warto jest przeprowadzić głodówkę w dzień wolny od pracy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że rezygnacja z jedzenia może sprawić, że będziemy osłabieni, rozdrażnieni, będziemy mieć też problemy z koncentracją. Z tego względu kuracja ta nie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy przed nami pracowity dzień.
Przerwa od jedzenia powinna trwać około dwudziestu czterech godzin. Dobrym rozwiązaniem będzie spożycie rano bardzo obfitego śniadania i rezygnacja z jedzenia do śniadania kolejnego dnia. Podczas takiej głodówki niezmiernie ważne jest picie dużych ilości wody – pomoże ona w sprawnym oczyszczaniu organizmu z toksyn. Oprócz wody możemy pozwolić sobie na ziołowe herbatki.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na głodówkę, pamiętajmy, że podczas jej trwania musimy się oszczędzać. W tym dniu zrezygnujmy z aktywności fizycznej. Forsowne ćwiczenia mogą bowiem skończyć się zasłabnięciem.
W przypadku, kiedy mamy wątpliwości czy cykliczne głodówki są dla nas dobrym rozwiązaniem, zróbmy trzymiesięczny eksperyment. Wykonajmy badania krwi przed jego rozpoczęciem i po jego zakończeniu, a następnie zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami.