Dieta odchudzająca wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Osoby przechodzące taką kurację zgodnie przyznają, że największą motywacją do odchudzania jest regularnie zmniejszająca się waga. Niestety nierzadko zdarza się, że pomimo naszych starań waga ani drgnie. Jest to tak zwany efekt plateau. Jak sobie z nim radzić?
Czym jest efekt plateau?
Efekt plateau to czasowe ustabilizowanie się wagi w trakcie kuracji odchudzającej. Najczęściej pojawia się on po intensywnym chudnięciu. W praktyce oznacza to, że jeżeli się odchudzamy i początkowo dobrze nam idzie, w pewnym momencie, pomimo że przestrzegamy wszystkich zaleceń diety – przestajemy chudnąć. Waga może się utrzymywać na stałym poziomie przez kilka dni, a niekiedy nawet przez kilka tygodni. Warto zdawać sobie sprawę, że efekt plateau jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na radykalne zmiany w żywieniu. Nasz organizm zauważa, że dostarczamy mu mniej kalorii, dlatego zwalnia metabolizm. Nowa dieta ma również wpływ na gospodarkę hormonalną. Oprócz stabilizacji wagi możemy zauważyć dość nieprzyjemne objawy takie jak senność, chroniczne zmęczenie, bóle mięśni, uczucie zimna pomimo wysokiej temperatury. Na szczęście efekt plateau jest krótkotrwały i po pewnym czasie waga znów zaczyna spadać.
Jak sobie radzić z efektem plateau?
Dla wielu osób efekt plateau jest ogromnym problemem. Wystawia on na próbę ich silną wolę. Dla większości odchudzających najsilniejszą motywacją jest widok regularnie spadających kilogramów. Kiedy waga staje, zaczynają się oni zastanawiać co robią nie tak. Mają wrażenie, że ich wysiłki idą na marne. Niektórzy nie wytrzymują i rezygnują z dalszej walki o szczupłą sylwetkę.
Żeby poradzić sobie z efektem plateau należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z jego istnienia i zrozumieć jak działa. Znacznie łatwiej będzie nam wytrwać na diecie, jeżeli będziemy przygotowani na to, że taka sytuacja może mieć miejsce.
U większości dnia szybki spadek wagi w pierwszych tygodniach diety wynika nie tyle z utraty tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim usunięcia wody z organizmu. Kiedy to nastąpi, nasz organizm zaczyna dostosowywać organizm do nowych warunków, po czym waga spada znowu, choć nie w tak szybkim tempie.
Często świadomość wystarczy, żeby cierpliwie znieść trudny etap odchudzania. Gdy dopadnie nas efekt plateau, unikajmy ważenia się przez kilka tygodni. Stała waga to dla osoby na diecie redukcyjnej czynnik stresu, a stres sprawia, że mamy coraz większą ochotę sięgnąć po niezdrowe przekąski. Pamiętajmy, że nasza cierpliwość prędzej czy później zaowocuje.
Efekt plateau czego nie robić?
Duża część odchudzających się ludzi widząc, że ich waga ani drgnie, decyduje się na obniżenie kaloryczności posiłków. W pewnym momencie ich dieta zaczyna przypominać głodówkę. Należy zdawać sobie sprawę, że pomimo zatrzymania wagi nasz organizm wymaga energii do normalnego funkcjonowania. Jednocześnie radykalne obniżenie kaloryczności posiłków sprawi, że metabolizm jeszcze bardziej zwolni, co sprawi, że nawet niewielkie zwiększenie kaloryczności posiłków spowoduje przyrost masy ciała.
Błędem jest również ograniczanie picia wody, w nadziei, że waga odrobinę spadnie. To duży błąd, gdyż nasz organizm bardzo potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Warto wypijać przynajmniej dwa litry wody mineralnej dziennie. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na ziołowe herbaty, a także herbatę zieloną.
Efekt plateau – jak jeszcze możemy przyspieszyć spadek wagi?
W przypadku niektórych osób sprawdzą się niewielkie oszustwa na diecie. Chodzi o to, żeby jednego dnia spożyć dokładnie tyle kalorii, ile wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Dla organizmu może być to sygnałem, że wbrew pozorom wcale nie głodujemy. Może to sprawić, że przestanie on gromadzić zapasy i waga znów zacznie spadać.
Być może zatrzymanie wagi wynika z niewłaściwej aktywności fizycznej. Jeśli do tej pory trenowaliśmy jedynie cardio, być może dobre efekty uzyskamy decydując się na treningi interwałowe.
Niekiedy możemy nieco przyspieszyć spadek wagi dzięki odpowiednio dobranym suplementom diety. Jeżeli nie wiemy, które będą dla nas najbardziej odpowiednie, skonsultujmy się z dietetykiem.
Na koniec warto mieć osobę, która będzie nas wspierała w walce z nadprogramowymi kilogramami. Takie wsparcie jest bezcenne w chwilach kryzysu, kiedy mamy ochotę się poddać.
Inne możliwe przyczyny zatrzymania wagi
Być może w naszym wypadku zatrzymanie wagi nie wiąże się z efektem plateau. Jeżeli w momencie, gdy rozpoczęliśmy dietę odchudzającą, zaczęliśmy też ćwiczyć, jest więcej niż prawdopodobne, że zwiększyła się nasza masa mięśniowa. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Nasza sylwetka mogła się bardzo zmienić, pomimo to my uzależniamy swoje postępu jedynie od ilości straconych kilogramów.
W przypadku osób ćwiczących waga nie powinna być jedyną miarą sukcesu. Przed odchudzaniem warto się również dokładnie zmierzyć. Pomimo, że wskazówka na wadze nie zmienia się, mogło nam ubyć kilka centymetrów w obwodach. Zdecydowanie lepszą inwestycją niż tradycyjna waga jest urządzenie do pomiaru składu ciała.