Dzięki tym dwóm krokom Twoje zęby będą śnieżnobiałe!

0

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Od dziecka uczeni jesteśmy, że zadbane, krystalicznie czyste zęby to oznaka dobrej higieny i zdrowych nawyków. Wybielające pasty do zębów, specjalne szczoteczki, domowe sposoby wyczytane w Internecie, zabiegi… w teorii sposobów na biały jak śnieg uśmiech jest wiele. Ale które rzeczywiście działają?

Białe zęby – co robić, a czego unikać 

Co ciekawe, chociaż wydawałoby się, że każdy, kto będzie regularnie dbał o higienę jamy ustnej doczeka się w końcu swojego własnego zestawu bielutkich zębów, to rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Za kolor naszego uśmiechu odpowiada nie tylko higiena i regularne szczotkowanie, ale również nasze geny. Jeśli okaże się, że urodziliśmy się z nieco cieńszą tkanką szkliwa, to o wiele trudniej będzie nam uzyskać upragnione, białe uzębienie. Im grubsze szkliwo, tym lepiej odbija światło, co sprawia wrażenie jaśniejszego uśmiechu. Natomiast przez cienkie szkliwo o wiele łatwiej prześwituje zębina, która naturalnie ma bardziej żółtawy odcień, przez co osoby, którym nie poszczęściło się w loterii genetycznej, z góry skazane są na o wiele więcej pracy nad białymi zębami. Dodatkowo im jesteśmy starsi, tym bardziej ściera się szkliwo w naszych zębach, przez co z wiekiem nabierają one coraz ciemniejszego odcienia. Musimy też pamiętać o tym, że na pogorszenie się stanu zębów wpływa też palenie papierosów czy picie dużej ilości kawy, co powoduje przebarwienia. Najważniejsze jest więc dbanie o odpowiednią higienę, zarówno poprzez regularnie mycie zębów pastami rekomendowanymi przez dentystów, a także poprzez wizyty u stomatologa.

Piaskowanie zębów

Chociaż domowe sposoby mogą działać lepiej lub gorzej, to jednak konsekwentne dbanie o higienę jamy ustnej to najbardziej niezawodny sposób na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Nie zawsze wystarczy do tego jedynie szczotka, pasta, kubek i ciepła woda – czasem dbanie o uzębienie wymaga zdecydowania się na konkretny zabieg stomatologiczny. Jedną z popularniejszych standardowych procedur dentystycznych jest piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na czyszczeniu powierzchni zębów z wszelkiego osadu i przebarwień, jakie mogły nagromadzić się na zębach poprzez jedzenie czy pice. Używa się do tego specjalnych drobinek, które pod wysokim ciśnieniem tłoczone są z piaskarki. Substancja ta jest na tyle twarda, że łatwo pozbywa się osadów, a jednocześnie nie narusza powierzchni szkliwa. Piasek dentystyczny ma dość specyficzny posmak, który potrafi być bardzo nieprzyjemny dla pacjentów, dlatego producenci często wzbogacają go o proste substancje smakowe, aby doznanie było bardziej komfortowe. Zabiegowi temu powinno poddawać się dwa razy do roku.

Skaling

Drugim zabiegiem, na który często decydują się osoby chcące zadbać o stan swojego uzębienia jest skaling. Poprzez skaling stomatolog usuwa kamień nazębny, który gromadzi się na powierzchni zęba, gdy zbyt rzadko je szczotkujemy. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej powoduje, że płytka nazębna odkłada się na powierzchni zębów i pod wpływem śliny utwardza, przeradzając się w kamień nazębny. Raz bądź dwa razy do roku powinniśmy udać się do dentysty na przeprowadzenie zabiegu usuwania kamienia. Skaling to z reguły bezbolesna procedura, a do przeprowadzenia jej stosuje się różne metody – manualne, dźwiękowe lub laserowe. Dodatkowo po zabiegu skalingu stomatolog poleruje zęby, aby wygładzić ich powierzchnię.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here