Dieta zegarowa – charakterystyka, efekty, dla kogo

0

Dieta zegarowa cieszy się w ostatnich miesiącach dużą popularnością. Jest ona krótka, a jej twórcy obiecują bardzo dobre efekty. Jakie są zasady diety zegarowej? Jakie są jej zalety i wady? Kto może zdecydować się na taką dietę?

Czym jest dieta zegarowa?

Mianem diety zegarowej określamy trzydniowy program odchudzający, który dodatkowo pomaga oczyścić organizm. Jest to dieta przeznaczona dla osób wyjątkowo zdyscyplinowanych – posiłki spożywa się co dwie godziny. Twórcy diety przekonują, że podczas jej trwania można schudnąć nawet trzy kilogramy (choć należy pamiętać, że tempo chudnięcia to sprawa bardzo indywidualna). Dieta zegarowa jest szczególnie polecana po świątecznym przejedzeniu.

Dieta zegarowa – zasady

Podczas trzydniowej diety zegarowej należy spożywać siedem posiłków dziennie. Niezmiernie ważne jest, żeby jeść o ściśle określonych porach. Dieta zegarowa zaliczana jest do diet nisko energetycznych. Nasze posiłki są bogate w białko. Bardzo ważne jest picie przynajmniej dwóch i pół litra wody (dopuszczalna jest też zielona i czerwona herbata).

Z menu należy bezwzględnie wyeliminować cukier i sól. Na około pół godziny przed posiłkiem wypijamy szklankę czerwonej herbaty.

Zgodnie z zasadami diety zegarowej nasz dzień rozpoczyna się wcześnie. O 7:00 pijemy szklankę zbożowej kawy, ewentualnie zielonej lub czerwonej herbaty.

O 9:00 przychodzi czas na pierwszy posiłek, którym jest jajko ugotowane na twardo, jedna kromka ciemnego pieczywa. Do tego kubek herbaty lub kawy zbożowej.

Następny posiłek ma miejsce o 11:00. Spożywamy około 10 dag chudego twarogu.

O 13:00 jemy około 200 g chudej ryby (nie smażymy jej, dopuszczalne jest jedynie pieczenie w folii). Do tego trzy łyżki brązowego ryżu.

Za dwie godziny, o 15:00 jemy 200 g owoców. Mogą być to jabłka, banany, śliwki, ewentualnie grejpfruty.

O 17:00 zjadamy kolejne jajko na twardo. Do tego wypijamy szklankę zielonej herbaty.

Nasza kolacja przypada na godzinę 19:00 – pijemy wówczas szklankę soku pomidorowego lub barszczu.

Herbaty na diecie zegarowej

W diecie zegarowej bardzo ważną rolę odgrywa herbata. Pijemy zarówno herbatę zieloną, jak i czerwoną. Zielona jest szczególnie bogata we flawonoidy i przeciwutleniacze. Działa również przeciwbakteryjnie. Zielona herbata ma właściwości pobudzające, co jest ważne dla osób na diecie zegarowej – monotonny i niskokaloryczny jadłospis może sprawić, że będziemy czuć się senni.

Herbata czerwona jest bogata w enzymy i polifenole. Przyspiesza ona trawienie, pomaga w odchudzaniu. Zaleca się picie nawet sześciu filiżanek czerwonej herbaty w ciągu dnia.

Jakie są zalety diety zegarowej?

Jedną z największych zalet diety zegarowej jest fakt, że trwa ona krótko. W ciągu trzech dni nie jesteśmy w stanie zrobić sobie krzywdy, nawet jeżeli będziemy stosować dietę niedoborową. Dodatkowo krótki czas trwania diety sprawia, że wytrwają na niej nawet osoby niezdyscyplinowane.

Dieta zegarowa zmusza nas do jedzenia o stałych porach, co może być pozytywne, gdyż w ten sposób uczymy się dyscypliny.

Na diecie zegarowej naprawdę można schudnąć. Nie zawsze jednak będzie to trzy kilogramy jak przekonują jej twórcy. Należy pamiętać, że tempo chudnięcia jest u każdego z nas indywidualne.

Dieta te bardziej niż w odchudzaniu pomoże nam w oczyszczeniu organizmu. Jeżeli podczas świąt lub innej uroczystości zjedliśmy za wiele, zastosowanie diety zegarowej wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Pomoże nam ona złagodzić dolegliwości żołądkowe.

Dieta zegarowa – wady

Jeżeli wydaje się nam, że zastosowanie diety zegarowej pomoże nam pozbyć się tkanki tłuszczowej – jesteśmy w błędzie. Spadek wagi jest w tym przypadku  wynikiem ubytku wody z naszego organizmu. Trzy dni diety to za mało, żeby organizm zaczął spalać tłuszcz.

Dieta zegarowa to dieta restrykcyjna. Nie jest więc wskazana dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. W żadnym wypadku nie można też jej przedłużać. W niektórych przypadkach zastosowanie tej diety może wiązać się z pojawieniem się efektu jojo. Przykładowo jeżeli na diecie zegarowej schudniemy trzy kilogramy, po dwóch tygodniach od jej zakończenia nasza waga może być wyższa o pięć kilo.

Dieta zegarowa nie jest przeznaczona dla osób zapracowanych. Zakłada ona spożywanie posiłków co dwie godziny, a to sprawia, że nasz dzień zaczyna kręcić się wokół jedzenia. Należy zdawać sobie sprawę, że w wielu wypadkach dwie godziny to zbyt krótko, żeby nasz organizm strawił posiłek białkowy. Współcześnie wielu dietetyków zaleca robienie trzygodzinnych przerw pomiędzy posiłkami. Niektórzy twierdzą nawet, że i trzy godziny to zdecydowanie zbyt krótko.

Jadłospis jest tu zbyt monotonny przez co nie jesteśmy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na najważniejsze składniki odżywcze. Musimy też liczyć się z faktem, że na diecie zegarowej będziemy odczuwać głód. Część osób może czuć się osłabiona i rozdrażniona.

Niska kaloryczność diety może stać się przyczyną spowolnienia metabolizmu.

Tego rodzaju diety nie mogą stosować dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Dieta zegarowa – jakie efekty możemy uzyskać

Twórcy diety zegarowej przekonują, że podczas jej trwania można schudnąć od dwóch do trzech kilogramów. Pamiętajmy, że efekty są różne. Część osób schudnie trzy kilogramy, część (zwłaszcza osób otyłych) nawet więcej. Jeżeli wcześniej stosowaliśmy już diety niskokaloryczne, może się zdarzyć, że nie schudniemy wcale. Efektem nie jest oczywiście spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, a redukcja wody.

Choć dieta zegarowa jest ostatnio bardzo popularna, powinniśmy dobrze się zastanowić zanim ją zastosujemy. Jej wady wydają się bowiem przeważać nad korzyściami. W najlepszym przypadku stosując dietę zegarową schudniemy trzy kilogramy (będzie to przede wszystkim woda). Możemy natomiast wiele stracić – istnieje tu realne ryzyko wystąpienia efektu jojo i spowolnienia metabolizmu.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here