Dieta Cambridge to kolejna gotowa dieta odchudzająca, której twórcy gwarantują nam utratę ponad dwóch kilogramów tygodniowo. Jakie są szczegółowe zasady diety Cambridge? Jakich efektów możemy się spodziewać po tej kuracji odchudzającej? Czy dieta Cambridge jest bezpieczna dla zdrowia?
Czym jest dieta Cambridge?
Mianem diety Cambridge określamy system odchudzania oparty o gotowe posiłki charakteryzujące się niską kalorycznością. Dieta ta została stworzona w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej twórcą jest Alan Howard, który na Uniwersytecie Cambridge zajmował się tematyką nadwagi i otyłości. Szczyt jej popularności przypada na lata osiemdziesiąte, kiedy to gotowe produkty zostały wprowadzone na szerszy rynek. W Polsce produkty niezbędne do przeprowadzenia diety Cambridge pojawiły się na rynku w latach dziewięćdziesiątych. Celem twórców diety było opracowanie metody odchudzania, która pozwoli pacjentom nie tylko schudnąć szybko, ale przede wszystkim schudnąć bez utraty masy mięśniowej. Ich zdaniem zastosowanie się do zaleceń żywieniowych umożliwia schudnięcie nawet dwóch i pół kilograma tygodniowo. Istnieją dwa warianty diety Cambridge – amerykańska i brytyjska.
Na jakich zasadach opiera się dieta Cambridge?
Dieta Cambridge jest prosta do zastosowania – wystarczy spożywać gotowe dania w proszku (owsianki, koktajle, batony, zupki zapakowane w saszetki) w określonych ilościach. Niezbędne jest skontaktowanie się z przedstawicielem diety Cambridge, u którego można zakupić gotowe produkty.
Osoby zainteresowane dietą Cambridge mogą zdecydować się na zastosowanie jednego z dwóch wariantów – diety amerykańskiej lub diety brytyjskiej.
Amerykańska dieta Cambridge
Amerykańska dieta Cambridge umożliwia nam wybranie jednego z pięciu programów – w zależności od naszych potrzeb możemy chudnąć od jednego do dwóch i pół kilogramów w ciągu tygodnia.
Posiłki w proszku dostarczają nam około 820 kcal. Dodatkowo (w kolejnym etapie) powinniśmy spożyć jeden tradycyjny posiłek o wartości energetycznej 400 kcal.
Przy stosowaniu diety Cambridge niezmiernie ważne jest wypijanie dużych ilości wody mineralnej (niezbędne minimum to osiem szklanek wody dziennie).
Twórcy diety zalecają, żeby przed jej rozpoczęciem odpowiednio się przygotować. Żeby uniknąć szoku warto jest na własną rękę stopniowo zmniejszać kaloryczność posiłków. Oprócz wody można pozwolić sobie na niewielkie ilości kawy i herbaty.
W pierwszym etapie diety spożywamy bardzo mało kalorii, dlatego zaleca się przeprowadzenie go pod kontrolą lekarza. Nie powinien on trwać dłużej niż dwa tygodnie. Po tym czasie zwiększamy kaloryczność posiłków.
W drugim etapie dodajemy do naszego menu posiłki wysokobiałkowe (należy to uzgodnić z konsultantem diety). Z czasem zwiększamy kaloryczność posiłków i część nań z saszetki zastępujemy konwencjonalnymi produktami. W okresie stabilizacji kaloryczność naszej diety powinna wynosić około 1500 kcal.
Brytyjska dieta Cambridge
Brytyjska wersja diety Cambridge jest bardzo restrykcyjna, dlatego powinniśmy stosować ją pod okiem lekarza. Jest ona przeznaczona dla osób z nadwagą i otyłością, którym zależy na zrzuceniu większej ilości kilogramów. Przez pierwsze cztery tygodnie diety spożywamy maksymalnie 550 kcal (w przypadku kobiet rozkładamy je na trzy posiłki, mężczyźni mogą sobie pozwolić na spożycie czterech posiłków).
Jeżeli z sukcesem pierwszy etap – następuje okres stabilizacji, podczas którego zwiększamy kaloryczność do 1000, a następnie do 1500 kcal.
Twórcy diety zastrzegają, że żeby utrzymać uzyskaną wagę należy spożywać dziennie niewiele ponad 1500 kcal dziennie. W żadnym wypadku nie można powrócić do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych.
Jakie efekty daje dieta Cambridge?
W większości przypadków dieta Cambridge (przynajmniej w początkowym okresie) pozwala na znaczną utratę kilogramów. Jest to spowodowane niską kalorycznością, a także faktem, że posiłki są bogatobiałkowe. Nasze ciało na diecie Cambridge przechodzi w stan ketozy – oznacza to, że źródłem energii staje się nasza własna tkanka tłuszczowa.
Zdaniem twórców diety w ciągu tygodnia można schudnąć nawet dwa i pół kilograma (w zależności od tego jaki program odchudzania wybierzemy).
Należy liczyć się z faktem, że u większości osób tak restrykcyjna dieta doprowadzi do efektu jojo.
Czy dieta Cambridge jest bezpieczna dla zdrowia?
Dieta Cambridge budzi wiele kontrowersji, gdyż pomimo że daje szybkie efekty może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dla naszego organizmu szkodliwe jest już samo szybkie chudnięcie.
Podczas stosowania diety Cambridge możemy zaobserwować u siebie wiele efektów bocznych. Niektóre z nich to: nudności, zawroty głowy, wzdęcia, zaparcia, chroniczne zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, a także nieświeży oddech.
Musimy mieć świadomość, że szybka utrata kilogramów będzie się wiązała przede wszystkim z utratą wody, a w następnej kolejności tkanki mięśniowej.
Podczas stosowania diety Cambridge możemy mieć problemy z niedoborami ważnych substancji odżywczych. Co więcej dieta wysokobiałkowa może stanowić poważne obciążenie dla nerek.
Dla kogo przeznaczona jest dieta Cambridge?
Dieta Cambridge dedykowana jest osobom, które chcą schudnąć szybko. Część osób decyduje się zastosować ją przed ślubem lub inną ważną uroczystością, podczas której zależy nam, żeby zachwycać szczupłą sylwetką.
Jest to dieta dla osób, które nie mają oporów przed tym, żeby wydać na gotowe produkty kilkaset złotych tygodniowo.
Dieta Cambridge będzie odpowiednia dla wszystkich tych, którzy nie lubią marnować czasu na przygotowywanie posiłków. Na tego typu diecie nie ma wiele miejsca na wybór, dlatego zawsze wiemy co i w jakiej ilości powinniśmy jeść. Dla części osób takie restrykcyjne zasady są niezbędne, żeby z sukcesem zakończyć proces odchudzania.