Dieta bananowa została stworzona przez japońskie małżeństwo Watanabe. Jej prostota sprawiła, że szybko stała się ona popularna na całym świecie. Jakie są zasady diety bananowej? Komu jest ona dedykowana? Jakie efekty możemy dzięki niej uzyskać? Jak długo można stosować dietę bananową?
Dieta bananowa – zasady
Twórcami diety bananowej jest para pochodząca z Tokio – Sumiko i Hitoshi Watanabe. Ich zdaniem banany są owocami nie tylko pysznymi, ale przede wszystkim dostarczającymi ludzkiemu organizmowi wszystkich niezbędnych związków odżywczych. Oparta na nich dieta nie doprowadzi więc do pojawienia się niebezpiecznych niedoborów. W bananach znajdziemy komplet witamin z grupy B. Są one zasobne także w witaminy A, C i E. Dostarczają nam także pokaźnych ilości magnezu i wapnia. Są ogólnie dostępne i tanie.
Kolejną zaletą bananów jest fakt, że dostarczają nam one dość dużej ilości kalorii – nie trzeba zjeść ich wiele, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie energetyczne ludzkiego organizmu.
Dieta bananowa to monodieta polegająca na spożywaniu samych bananów. To najprawdopodobniej prostota sprawiała, że szybko stała się ona tak popularna. Jej stosowanie nie wymaga od nas spędzania czasu w kuchni, robienia różnorodnych zakupów. Wystarczy, że kupimy odpowiednią ilość bananów i będziemy spożywać je regularnie.
Dieta bananowa występuje w postaci jednodniowej, trzydniowej, siedmiodniowej, a nawet miesięcznej. Twórcy zapewniają, że po jej zakończeniu nie pojawi się efekt jojo.
W trakcie trwania diety bananowej możemy spożywać maksymalnie tysiąc kalorii dziennie. Zdaniem twórców diety bardzo ważne jest, żeby ostatni posiłek spożyć do godziny dziewiętnastej.
Podczas kuracji odchudzającej należy unikać forsujących ćwiczeń fizycznych. Zanim zdecydujemy się na jej zastosowanie powinniśmy wybrać odpowiedni czas – dobrze, kiedy nie jest to okres wzmożonej pracy fizycznej lub umysłowej.
Twórca diety bananowej podczas jej stosowania zrzucił aż siedemnaście kilogramów. Należy jednak pamiętać, że tempo chudnięcia dla każdej osoby jest indywidualne.
Podczas stosowania diety bananowej nasze menu opiera się na bananach, dlatego powinniśmy zadbać, żeby były one dobrej jakości.
Jednodniowa i trzydniowa dieta bananowa
Krótsze diety bananowe polecane są przede wszystkim osobom, którym zależy na oczyszczeniu organizmu z toksyn. W ciągu trzech dni nie ma mowy o spalaniu tkanki tłuszczowej. Można jednak usunąć nadmiar wody, który sprawia, że czujemy się ociężali i opuchnięci.
Oprócz jedzenia bananów należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – zaleca się wypicie nawet trzech litrów wody w ciągu dnia (jest niezbędna do usunięcia toksyn).
Krótkotrwałe diety bananowe nie powinny wyrządzić szkód w ludzkim organizmie. Zaleca się jednak, żeby stosowały je osoby zdrowe. Jeżeli mamy wątpliwości, czy taka dieta jest odpowiednia dla nas – koniecznie skonsultujmy się z dietetykiem lub lekarzem.
Siedmiodniowa i trzydziestodniowa dieta bananowa
Dietę bananową możemy stosować dłużej. Dłuższa kuracja nie może się jednak opierać na jedzeniu samych bananów. Owoce te spożywamy trzy razy dziennie. Łączymy je z połową szklanki jogurtu naturalnego lub maślanki (banany zawierają białko, jednak są to małe ilości, dlatego musimy dostarczać go z innych źródeł). Pomiędzy posiłkami możemy pozwolić sobie na zjedzenie małego jabłka.
Podczas stosowania diety powinniśmy pić duże ilości wody. Należy zdawać sobie sprawę, że dłuższa dieta oparta przede wszystkim na bananach może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Po jej zakończeniu u większości osób pojawia się efekt jojo.
Dla kogo przeznaczona jest dieta bananowa?
Dieta bananowa dedykowana jest osobom, które chcą schudnąć i oczyścić organizm z toksyn. Mogą ją stosować jedynie osoby zdrowe, które mają problemy z nadprogramowymi kilogramami. Nawet one przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się z lekarzem.
Z diety bananowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Nie jest ona odpowiednia dla dzieci i młodzieży.
Jakie są zalety diety bananowej?
Główną zaletą diety bananowej jest jej prostota. Wystarczy kupić większą ilość bananów (można przechowywać je w lodówce) i wody mineralnej. Nie musimy spędzać czasu na przygotowaniu posiłków. Taka dieta najlepiej sprawdzi się podczas upalnych, letnich dni, kiedy nie jesteśmy głodni.
Dieta bananowa jest tania. Docenią ją osoby lubiące smak bananów.
Zastosowanie tego typu kuracji odchudzającej jest uzasadnione, kiedy chcemy schudnąć szybko i jesteśmy gotowi na duże wyrzeczenia. Dzięki niej możemy skutecznie oczyścić nasz organizm z toksyn.
Jakie są wady diety bananowej?
Niestety dieta bananowa ma wiele wad. Im jest ona dłuższa, tym są one większe. Przede wszystkim jest to monodieta, która nie pozwala nam zaspokoić potrzeb naszego organizmu. Jeżeli będziemy stosować ją przez trzydzieści dni, możemy być pewni, że pojawią się u nas niedobory ważnych witamin i minerałów. Twórcy tej diety nie mają racji mówiąc, że w bananach jest wszystko, czego potrzebuje nasz organizm.
Banany (jak większość egzotycznych owoców) mogą uczulać. Dodatkowo należy pamiętać, że posiadają one wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie są odpowiednie dla osób chorujących na cukrzycę.
W przypadku stosowania trzydziestodniowej diety bananowej może pojawić się osłabienie, rozdrażnienie. W żadnym wypadku nie można stosować tej diety w okresie intensywnej pracy (zarówno fizycznej, jak i umysłowej).
Jeżeli uprawiamy sport, na czas trwania diety bananowej musimy z niego zrezygnować. Jest to dieta ubogokaloryczna, dlatego uprawianie sportu w połączeniu z nią może skończyć się zasłabnięciem, a nawet poważnymi kontuzjami.
Dieta bananowa nie może być stosowana przez osoby, które cierpią (lub cierpiały na zaburzenia odżywiania).
Stosowanie tego typu diety (zwłaszcza przez dłuższy czas) doprowadzi do spowolnienia metabolizmu.