Diet coaching – czym jest, dla kogo, korzyści, wady

1

Odchudzanie nie jest procesem tak prostym jak mogłoby się wydawać. Gdyby do osiągnięcia szczupłej sylwetki wystarczyło po prostu mniej jeść i więcej chodzić, prawdopodobnie nie mielibyśmy tak dużej ilości otyłych ludzi. Gubienie kilogramów jest sprawą wieloaspektową, dlatego czasami warto skorzystać z wszechstronnie wykwalifikowanego specjalisty jakim jest diet coach. Na czym polega diet coaching? Kto powinien skorzystać z jego usług? Jakie są jego wady i zalety?

Czym jest diet coaching?

Mianem diet coachingu określamy specjalizację w dietetyce, która zajmuje się nie tylko tworzeniem diet redukcyjnych, ale również motywowaniem i rozwiązywaniem problemów pacjenta. Współcześnie coraz więcej specjalistów z zakresu dietetyki dochodzi to wniosku, że samo ułożenie diety to za mało, żeby pacjentowi udało się osiągnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę. Problem nadwagi i otyłości bierze się stąd, że spożywamy zbyt wiele kalorii i mało się ruszamy. Takie postępowanie jest jednak efektem różnych problemów psychologicznych, a czasem także braku wiedzy. Samo ułożenie diety ich nie rozwiązuje. Problem tkwi głębiej, dlatego specjalista od odchudzania powinien sięgać do jego źródeł.

Diet coach jest w stanie ułożyć dla swojego klienta zbilansowaną dietę, a także program treningowy, którzy pomoże osiągnąć zamierzone cele. Jednocześnie na tym nie kończą się jego działania. Taka osoba posiada wiedzę również z dziedziny psychologii, dzięki czemu może nas zmotywować do działania, a także wytłumaczyć nam zasady zdrowego żywienia i mechanizmy, które nie pozwalają nam schudnąć. Za sprawą diet coachingu możemy zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć nie stosując żadnej konkretnej diety. Twórcy diet coachingu zakładają, że każdy człowiek ma właściwą dla siebie wagę, więc nie kierują się sztywnymi, z góry określonymi parametrami.

W czym pomoże nam diet coaching?

Dzięki diet coachingowi nauczymy się słuchać swojego ciała. Wielu z nas nie potrafi rozróżnić głodu od apetytu, w efekcie je za dużo. Twórcy tej specjalizacji zakładają, że jedzenie (niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, czy nie) powinno być dla nas przyjemnością. Często tak się nie dzieje, gdyż za obżarstwem często stoją negatywne emocje. Jemy dużo, żeby zredukować stres, często nie zwracamy uwagi na to jakiej jakości żywność znajduje się na naszych talerzach. Dla wielu osób jedzenie jest często jedynym sposobem na relaks i spędzanie wolnego czasu. Jednocześnie nadwaga i otyłość sprawiają, że czujemy się źle we własnym ciele. Mamy kompleksy i izolujemy się od innych ludzi. To budzi w as stres, który próbujemy stłumić przy pomocy jedzenia. Wpadamy w błędne koło.

Diet coaching uczy nas innych sposobów na osiągnięcie spokoju ducha. Specjalista w tej dziedzinie doskonale zdaje sobie sprawę, że wyeliminowanie stresu emocjonalnego sprawi, że jego pacjent przestanie kompulsywnie się objadać i w efekcie schudnie, często nie stosując żadnej diety. Dodatkowo uświadomi on mu jak duże znaczenie w życiu każdego człowieka ma zdrowe odżywianie.

Diet coaching sposobem na zaburzenia odżywiania

Z diet coachingu powinny skorzystać osoby, których problemem są rozmaite zaburzenia odżywiania. Metoda ta jest w stanie zdziałać więcej niż tradycyjna dieta ułożona przez dietetyka. Oczywiście odchudzanie pod kontrolą dietetyka jest o wiele skuteczniejsze niż stosowanie głodówek na własną rękę. Jednak należy zdać sobie sprawę, że w przypadku osoby z zaburzeniami odżywania nadprogramowe kilogramy to szczyt góry lodowej. Taki człowiek ma o wiele poważniejsze problemy, które objawiają się między innymi nadwagą (lub niedowagą w przypadku anoreksji). Osiągnięcie prawidłowej wagi przy pomocy diety to w tym przypadku za mało. Jest to rozwiązanie problemu na chwilę, jednak można mieć pewność, że będzie się on powtarzał.

Jeżeli nawet osoba zajadająca stres wytrzyma na diecie odchudzającej i osiągnie wymarzoną sylwetkę, jest prawie pewne, że po zakończeniu odchudzanie wróci do niezdrowych nawyków (zwłaszcza wtedy, kiedy w jej życiu pojawią się stresujące sytuacje). Diet coaching uczy innych sposobów radzenia sobie ze stresem, dlatego zajadanie go w pewnym momencie przestanie być konieczne. Rozwiązanie problemów psychologicznych danej osoby sprawi, że zechce ona dbać o swoje ciało, a tym samym zdrowo się odżywiać. Utrata kilogramów będzie efektem ubocznym tego procesu.

Diet coaching daje motywację i wsparcie

Część osób korzystających z usług tradycyjnego dietetyka jest zawiedzionych. Specjalista wprawdzie komponuje dla nich dietę, jednak nie jest żadnym wsparciem, nie pomaga w osiągnięciu celu. Diet coaching kładzie nacisk na psychikę pacjenta. Zdaje sobie sprawę, że osoby ze słomianym zapałem nie osiągną zadowalających efektów, jeżeli nie uzyskają wsparcia. Wytrwanie na diecie jest trudne. Czasem spotkanie z osobą, która powie nam, że mamy szanse osiągnąć nasze cele jest bezcenne. Diet coach będzie starał się stale wzmacniać swojego pacjenta, dzięki czemu osiągnie on lepsze rezultaty niż osoba korzystająca jedynie z pomocy dietetyka.

Diet coaching szansą na uzyskanie trwałych efektów

Klasyczna dieta zazwyczaj pozwala nam schudnąć, jednak nie daje gwarancji, że utrzymamy te efekty. Wiele osób po jej zakończeniu powraca do starych nawyków żywieniowych i dawnych mechanizmów (na przykład jedzenie pod wpływem stresu), przez co bardzo szybko odrabiają utracone kilogramy z nawiązką.

Diet coach pozwala nam zrozumieć naszą psychikę, pomaga w rozwiązaniu problemów, uczy jak powinna wyglądać zdrowa dieta. Dzięki niemu po osiągnięciu wymarzonej sylwetki wiemy co mamy robić. Mamy nowe, lepsze nawyki żywieniowe i będziemy je stosować w życiu.

Diet coaching dla nielubiących restrykcyjnych diet

Dla części osób szczegółowe rozpisanie diety jest warunkiem koniecznym odchudzania. Nie wszyscy jednak preferują taki sposób działania. Są ludzie, którzy nie lubią, kiedy coś im się narzuca. W takich sytuacjach często buntują się i robią wszystko na przekór. Dla nich diet coaching będzie bardzo pomocny. Specjalista nauczy ich podejmowania racjonalnych wyborów żywieniowych, jednak nie narzuci konkretnego menu. Możliwość samodzielnego komponowania zdrowych posiłków pozwoli uniknąć presji i zwiększy szanse na sukces.

Diet coaching sposobem na naukę zdrowego odżywiania

dziewczyna zdrowe odżywianieZ usług diet coachów korzystają również osoby, które chcą nauczyć się zasad zdrowego odżywiania. Nie zależy im na szczegółowym rozpisaniu diety, gdyż zamierzają na stałe wprowadzić zdrowy styl żywienia do swoich domów. Dietetyk często nie ma czasu na tłumaczenie zasad zdrowego odżywiania każdemu pacjentowi. Do jego kompetencji należy ułożenie diety, a na długie dyskusje zwyczajnie nie ma czasu. Jeżeli zależy nam na poszerzeniu swojej wiedzy, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług diet coacha. Taka osoba nauczy nie tylko co jeść, ale również jak robić zdrowe zakupy.

Czy diet coaching ma jakieś wady?

Diet coaching nie jest pozbawiony wad. Z pewnością nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Na wizycie u diet coacha nie skorzystają osoby, które oczekują ułożenia konkretnego jadłospisu (chyba, że diet coach jest równocześnie dietetykiem klinicznym i tworzenie diet leży w zakresie jego usług). Zazwyczaj jednak daje nam jedynie wskazówki i wolną rękę w układaniu diety, co sprawia, że nie uchroni nas przed popełnianiem błędów. Nawet osoby, które korzystały z pomocy diet coacha mogą stworzyć niedoborową dietę, która zaszkodzi ich zdrowiu.

Część osób zajmujących się diet coachingiem dysponuje jedynie podstawową wiedzą z zakresu dietetyki. Skupiają się oni przede wszystkim na wzmacnianiu motywacji swoich pacjentów. Jeżeli jednak cierpimy na różnego rodzaju choroby, czy nietolerancje pokarmowe, dietetyk będzie lepszym wyborem niż diet coach.

Dodatkowo diet coach nie jest potrzebny osobom o silnej motywacji, które posiadają wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.

Zalety diet coachingu

Dzięki usługom diet coacha mamy szansę spojrzeć na proces redukcji tkanki tłuszczowej z zupełnie innej strony. Dobry specjalista zwiększy naszą świadomość własnego ciała. Przede wszystkim jednak pomoże się nam pozbyć problemów psychologicznych, które są bezpośrednią przyczyną naszych problemów z żywieniem.

Oceń ten post
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Ja widzę same korzyści z diet coachingu. Dzięki niemu zupełnie inaczej patrzę na siebie i swoje odchudzanie. Ola Łomzik, bo to u niej byłam na warsztatach pomogła zrozumieć mi co jest ważne i na co powinnam zwrócić uwagę. Teraz już wiem jak czuć się dobrze, a przy tym torszkę schudnąć 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here