Wpływ daty urodzenia na stan zdrowia i jakość życia ludzi od zawsze fascynował naukowców. Czy rzeczywiście istnieje jakiś związek pomiędzy tym kiedy się urodziliśmy, a tym jak często chorujemy? Okazuje się, że tak. Tego typu badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, a także w Danii, Austrii, Niemczech i Szwecji. Jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę, że naukowcy mogą zbadać jedynie pewne predyspozycje. To, czy zachorujemy czy nie zależy od większej ilości czynników. Niemniej jednak wyniki eksperymentów są ciekawe.
Co nam daje wiedza o wpływie daty urodzenia na rozwój choroby?
Tego typu wiedza jest interesująca, gdyż wiedząc, że możemy mieć predyspozycje do zachorowań na określone schorzenia, będziemy mogli odpowiednio wcześnie podjąć działania zaradcze. Przykładowo zagrożeniu cukrzycą typu II będą unikać cukru i stosować dietę opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. W ten sposób zminimalizują ryzyko zachorowania.
Jeżeli urodziłeś się w styczniu lub w lutym…
Charakterystyczne dla zimowych miesięcy są krótkie, chłodne dni, a także brak słońca. Natomiast, kiedy jest za mało słońca, w ludzkim organizmie zaczyna brakować witaminy D.
I tak osoby urodzone w styczniu lub lutym często chorowały na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzycę typu II, depresję, alergie, nowotwory płuc i prostaty.
Urodzeni w marcu i kwietniu
Badania wykazały, że ludzie, którzy urodzili się w marcu lub kwietniu częściej niż inni cierpieli na zaburzenia odżywiania. Bardzo często stwierdzano u nich otyłość, a nawet anoreksję, czy bulimię.
Poważnym problemem w tej grupie badanych były choroby układu krążenia (z niewydolnością mięśnia sercowego i zawałami wyłącznie).
Dość wysoki był procent osób cierpiących na alergie i choroby układu oddechowego.
U osób, które urodziły się w kwietniu zauważono wysoką zapadalność na nowotwory, a także choroby psychiczne.
Kiedy urodziłeś się w maju lub czerwcu…
Przeprowadzone badania pokazują, że osoby, które przyszły na świat w maju zazwyczaj cieszą się bardzo dobrym stanem zdrowia. Pewien odsetek badanych urodzonych w maju cierpiał na astmę, nadciśnienie, nietolerancję glutenu. Najpoważniejszą chorobą w tej grupie (która jednak występowała dość rzadko) było stwardnienie rozsiane.
W nieco gorszej sytuacji są urodzeniu w czerwcu, u których stwierdza się podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Mogą oni cierpieć również na choroby układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia odżywiania.
Prognozy zdrowotne dla urodzonych w lipcu i sierpniu
Ludzie urodzeni podczas najcieplejszych (w naszej strefie klimatycznej) miesięcy często mieli problemy z astmą, alergiami, cukrzycą typu II, chorobami układu pokarmowego. Niektórzy skarżyli się również w powodu stanów zapalnych zatok czy spojówek.
Urodziny we wrześniu i październiku a stan zdrowia
Wszyscy ci, którzy przyszli na świat we wrześniu lub październiku powinni szczególnie zadbać o swoje serce – dość często chorują bowiem na choroby układu krążenia. Duży odsetek badanych cierpiał również na choroby układu oddechowego i choroby skóry.
Data urodzin w październiku powinna zachęcać do szczególnego dbania o zdrowie. Osoby urodzone jesienią chorują bardzo często. Stwierdzono, że mają oni szczególną skłonność do osteoporozy.
Na co chorują ludzie urodzeni w listopadzie i w grudniu?
Osoby, które urodziły się w listopadzie często mają problemy z układem oddechowym. Mogą zapadać na różnego rodzaju alergie, astmę. Badacze zaobserwowali, że data urodzin w listopadzie zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych, a także ADHD.
Nie w lepszej sytuacji są urodzeni w grudniu. Chłodne, zimowe dni w momencie urodzenia zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby psychiczne (w tym chorobę afektywną dwubiegunową, czy schizofrenię).
Powyższe badania należy traktować tylko i wyłącznie jako wskazówki. Na to czy zachorujemy mają również wpływ czynniki genetyczne, tryb życia, stosowana dieta, ilość stresu, którego doświadczamy na co dzień. Dodatkowo wyniki mogą się różnić w zależności od tego w jakiej szerokości geograficznej urodziła się dana osoba.