Ciekawostki na temat oczu, czyli co warto wiedzieć o narządzie wzorku

0

Ludzkie oko jest doskonałym przyrządem optycznym, dzięki któremu postrzegamy świat w kategoriach kolorów i trójwymiarowych obrazów. U większości osób widzących od urodzenia wzrok jest dominującym zmysłem. Wiek, nieodpowiednia dieta i złe nawyki mogą spowodować w gałce ocznej niekorzystne zmiany, ale na szczęście można im przeciwdziałać. Dowiedz się, jak to zrobić i poznaj ciekawostki na temat oczu. O niektórych być może słyszałeś, ale część może cię zaskoczyć!

Jak to się dzieje, że widzimy?

Nasze oczy to skomplikowana aparatura optyczna, która odbiera impulsy świetlne i przekazuje je w postaci impulsów elektrycznych do kory mózgowej. Ludzkie oko składa się z wielu elementów, wśród których najważniejsze to zewnętrzne warstwy ochronne, czyli powieki, rzęsy, spojówki i gruczoły łzowe [1]. Powierzchnię gałki ocznej tworzy twardówka, w tym jej przednia część, czyli rogówka [2]. Jest ona przezroczysta, więc światło przenika przez nią do głębszych warstw oka. Znajdują się tam m.in. tęczówka i źrenica, a za nią soczewka, ciałko szkliste. W najgłębszej warstwie oka zlokalizowana jest siatkówka, na której tworzy się odwrócony obraz. Jest on następnie przekazywany do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego. I to właśnie w korze mózgowej zachodzi to, co nazywamy widzeniem świata, czyli interpretacja impulsów elektrycznych.

Co to są czopki i pręciki oka?

Czopki i pręciki to niezwykle czułe skupiska komórek na siatkówce, odpowiedzialne m.in. za widzenie kolorów. Siatkówka oka ludzkiego zawiera około 6 milionów czopków i 120 milionów pręcików. Największe skupisko czopków na siatkówce to plamka żółta, a obszar, gdzie wcale nie ma pręcików ani czopków, to plamka ślepa. To właśnie w tym miejscu znajduje się nerw wzrokowy.

Jaki jest najczęstszy kolor oczu na świecie?

Wbrew obiegowej opinii najczęstszy kolor tęczówek oka to nie niebieski, a brązowy – brązowe oczy ma ponad 70 procent ludzi. Kolor niebieski oczu występuje u około 8-10 procent, zaś najrzadszy jest kolor zielony – ma go jedynie 1-2 procent osób. W Europie dość częsty jest tak zwany kolor piwny tęczówek, czyli brązowy o złocistym zabarwieniu.

Co oznaczają rozszerzone źrenice?

Nasze źrenice rozszerzają się, gdy do oka dociera mało światła, czyli gdy jest ciemno. Mogą też rozszerzać się pod wpływem stresu oraz emocji. Rozszerzone źrenice mogą wskazywać także na stany chorobowe, są charakterystycznym objawem np. wstrząśnienia mózgu. Dlatego gdy rozszerzenie źrenic utrzymuje się, należy skonsultować to z lekarzem, podobnie jest w przypadku zbyt wąskich źrenic, które nie reagują na zmianę natężenia światła, oraz źrenic nierównych.

Czy oczy maleją wraz z wiekiem?

Ludzkie oko prawie nie zmienia wielkości przez całe życie. Mierzy około 24 mm i  waży około 28 g. Oczy dziecka mają podobną wielkość jak osoby dorosłej – to dlatego często wydaje się nam, że zmniejszają się wraz z upływem lat. Tak się nie dzieje, ale rośnie i zmienia się nasza twarz, dlatego oczy wydają się mniejsze.

Czy dieta ma wpływ na oczy?

Tak, to co jemy i ile płynów przyjmujemy w ciągu dnia, ma ogromne znaczenie dla kondycji narządu wzroku. Dla zdrowia oczu korzystna jest dieta bogata w witaminy A, B2, cynk i kwasy omega-3 (DHA) [3]. Aby dodatkowo zadbać o dobrą kondycję narządu wzroku, można przyjmować suplement diety zawierający te składniki, na przykład Ocuvite Complete, który ma w swoim składzie także luteinę i zeaksantynę, które są obecne w strukturach oka, głównie w plamce żółtej i których wysoka koncentracja korzystnie wpływa na narząd wzroku. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (kwas tłuszczowy rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Oko – narząd wzroku, https://zpe.gov.pl/a/oko—narzad-wzroku/DjaCYwpna, data dostępu 08.02.2023.
  2. Lens, S.C. Nemeth, J. K. Bedford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here