Chromoterapia – na czym polega, zastosowanie, na jakie efekty możemy liczyć

0

Wpływ kolorów na psychikę i zdrowie człowieka został doceniony już w starożytnych Chinach, Egipcie, Grecji czy Indiach. Zachodnia medycyna nie jest w stanie dokładnie wytłumaczyć zasady działania koloroterapii, jednocześnie nie może zaprzeczyć jej skuteczności. Współcześnie zainteresowanie tą metodą leczniczą jest duże. Chromoterapia jest wykorzystywana w niektórych gabinetach kosmetycznych, istnieje również możliwość zakupu zestawu do samodzielnego przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem światła. Warto zaznaczyć, że koloroterapia to nie tylko naświetlanie ciała światłem o różnych barwach. Stosujemy ją nieświadomie wybierając kolory ubrań, czy ścian w naszym mieszkaniu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o leczeniu światłem?

Co to jest chromoterapia?

Mianem chromoterapii (inaczej koloroterapii) nazywamy terapię leczniczą opierającą się na wykorzystaniu różnych barw. Barwa jest drganiem fali elektromagnetycznej z określoną częstotliwością. Jest ona przetwarzana przez nasz mózg, co pozwala nam rozpoznawać ją jako konkretny kolor. Terapia barwnym światłem zakłada, że kolory mogą wpływać na zdrowie człowieka, a także na stan jego umysłu (fale oddziałują nie tylko na mózg, ale też na wszystkie komórki naszego ciała). Dzięki barwnemu światłu możliwe jest stymulowanie pracy mózgu, a także wpływanie na światłoczułe struktury naszego ciała. Światło sprawia, że procesy samoleczenia ludzkiego organizmu przebiegają sprawniej. Na potrzeby chromoterapii wykorzystuje się najczęściej lampy halogenowe. Niektóre kolory uważane są za bezpieczne i można stosować je bez ograniczeń. W przypadku innych nadmiar uważany jest za szkodliwy, dlatego zaleca się stosowanie ich jedynie przez określony czas. Zabiegi chromoterapii można wykonywać w przypadku osób zdrowych, a także niepełnosprawnych. Pozwala ona na leczenie rozmaitych schorzeń. W wyborze konkretnych kolorów warto słuchać tego, co podpowiada nam nasz organizm. On wie jakie barwy w danym momencie służą mu najbardziej.

Kolor czerwony

blankCzerwony to kolor namiętności, ambicji i żywotności. Ma on właściwości podwyższające ciśnienie, pobudzające do działania. Czerwień wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. Ma szczególnie korzystny wpływ na śledzionę, pęcherzyk żółciowy. Co więcej poprawia krążenie, zwiększa produkcję czerwonych krwinek, poprawia przemianę materii, podnosi temperaturę ciała, wspiera funkcjonowanie naszych mięśni. Warto wykorzystać go w przypadku przeziębienia, reumatyzmu, czy anemii. Co ciekawe uważa się, że czerwone światło przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran. Kolor czerwony sprawia, że czujemy się silniejsi, stajemy się bardziej odważni. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że nadmiar czerwieni jest niewskazany, gdyż może wywołać irytację, a nawet agresję.

Kolor biały

blankBiały jest to kolor spokoju i równowagi. Ma on działanie ochronne, odbija negatywną energię, ma pozytywny wpływ na samopoczucie, pobudza tworzenie czerwonych krwinek, przyspiesza metabolizm. Warto wykorzystać biały kolor, kiedy jesteśmy przygnębieni, cierpimy na depresję. Białe światło może okazać się bardzo pomocne w leczeniu chorób skóry, takich jak na przykład trądzik. Co więcej może poprawiać jej elastyczność. Jeżeli czujemy potrzebę otaczania się białym kolorem, może to oznaczać, że znaleźliśmy się na przełomowym etapie naszego życia i jesteśmy gotowi do wielkich zmian. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nadmiar tej barwy potęguje uczucie izolacji i chłodu.

Kolor niebieski

blankNiebieski chłodzi, wycisza i uspokaja. Dzięki niemu możemy obniżyć ciśnienie krwi, a także napięcie mięśniowe. Błękit może regulować pracę układu krążenia, poprawić przemianę materii, a także zwalczyć infekcje. Niebieski warto wykorzystać kiedy mamy problemy z bólami uszu, czy chorobami pęcherza. Jest on pomocny w przypadku bólów stawów, zwichnięć i kontuzji. Kolor ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe – stosuje się go w przypadku migren i chorób, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Na niebiesko możemy pomalować ściany w pokoju, w którym wypoczywamy. Nie należy jednak z nim przesadzać, gdyż w nadmiarze może być przytłaczający, więcej długie terapie z wykorzystaniem niebieskiego światła mogą prowadzić do ospałości.

Kolor pomarańczowy

blankBarwa pomarańczowa polecana jest osobom, które potrzebują mobilizacji do działania. Kolor ten dodaje nam energii, pozwala również optymistycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Pomarańczowy wspiera pracę układu trawiennego, reguluje ciśnienie tętnicze, jest też pomocny przy odchudzaniu. Może też zmniejszać objawy astmy i epilepsji, a także pomagać w łagodzeniu bólów reumatycznych. Wykorzystując światło pomarańczowe możemy poprawić kondycję naszej skóry – wspiera ono odbudowę włókien kolagenowych, co sprawia, że skóra staje się jędrniejsza. Pomarańczowy podobnie jak czerwony ma działanie pobudzające (jest jednak nieco łagodniejszy), poprawia też koncentrację. Intensywny pomarańcz posiada spory ładunek energetyczny, przez co nie jest najlepszym wyborem w przypadku osób nerwowych, odczuwających wewnętrzny niepokój (może nasilić nieprzyjemne dolegliwości).

Kolor brązowy

blankBrąz to kolor ściśle związany z naturą. Osoby, które ubierają się na brązowo i otaczają brązowymi przedmiotami pragną żyć w harmonii z przyrodą. Daje on stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie nadmiar brązów jest niewskazany, gdyż może powodować smutek, a nawet przyczyniać się do stanów depresyjnych. Ludzie, którzy bardzo upodobali sobie brązy często mają problemy z wyrażaniem własnych uczuć, a także niskim poczuciem własnej wartości. Brązowy doskonale łączy się z innymi kolorami, dlatego warto przełamać go zielonym, żółtym, niebieskim, czy pomarańczowym.

Kolor jasno-zielony

blankJasna zieleń uspokaja nas, relaksuje, nastraja optymistycznie. Jednocześnie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kolor ten powinny wykorzystać osoby pragnące obniżyć gorączkę, a także zwalczyć infekcje wirusowe lub bakteryjne. Jasna zieleń w naszym otoczeniu doskonale łagodzi wszelkiego rodzaju konflikty i napięcia.

Kolor ciemno-zielony

blankCiemna zieleń (podobnie jak jasna) działa kojąco na układ nerwowy. Jest to kolor natury, który sprawia, że czujemy się spokojni i zrelaksowani.

Warto wykorzystać ją w przypadku chorób serca i oczu, a także nadciśnienia. Jednocześnie dobrze jest unikać zieleni w odcieniu oliwkowym, gdyż w nadmiarze może ona potęgować uczucie przygnębienia.

Kolor czarny

blankCzerń kojarzy się nam z elegancją, tajemniczością, spokojem, ale też (w naszym kręgu kulturowym) i żałobą. Kolor ten pozwala nam nieco odizolować się od świata i problemów dnia codziennego. Jego uspokajające działanie sprawia, że jest on pomocny w leczeniu nerwic. Jednocześnie należy stosować go z rozwagą, gdyż w nadmiarze może nasilać melancholię i stany depresyjne. Czerń dobrze jest łączyć z innymi kolorami, co jest niezwykle proste, gdyż pasuje ona do wszystkiego.

Kolor granatowy

blankGranatowy to kolor szczególnie polecany osobom uczącym się i pracującym umysłowo.

Wspiera on koncentrację, pomaga wygrać ze znużeniem.

Granat znajduje zastosowanie w leczeniu chorób gardła i tarczycy. Nie zaleca się jednak stosowania go w przypadku schorzeń płuc. 

Kolor żółty

blankŻółty to kolor, który dodaje nam energii i optymizmu. Jest on bardzo korzystny dla naszego mózgu, gdyż dodaje energii, a jednocześnie (inaczej niż czerwień) nie irytuje nas. Żółte światło, kolor na ścianach, czy ubrania wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki nie mamy problemów z logicznym myśleniem i pamięcią. Kolor ten wywiera pozytywny wpływ na układ trawienia, dlatego nie powinny o nim zapominać osoby z dolegliwościami trawiennymi i osoby odchudzające się. Barwę tę często wykorzystuje się w leczeniu depresji. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że koloru żółtego nie należy stosować bez ograniczeń. W przypadku osób nerwowych naświetlanie żółtym światłem powinno się ograniczyć do maksymalnie dziesięciu minut. Specjaliści od chromoterapii zalecają, żeby osoby mające problemy z wątrobą ograniczyły ilość żółtej barwy w swoim otoczeniu (jej nadmiar może nasilać nieprzyjemne dolegliwości).

Kolor indygo

blankIndygo to kolor, który wykorzystywany jest między innymi do leczenia chorób o podłożu neurologicznym.

Może być również pomocny w przypadku dolegliwości nosa, gardła, uszu.

Niektórzy przy jego pomocy z powodzeniem łagodzą bóle migrenowe.

Kolor szary

blankSzarości mają wiele wspólnego z czernią. Wnętrza pomalowane szarą farbą czy ubrania w odcieniach szarości zawsze wydają się bardzo eleganckie. Szarości pozwalają się nam wyciszyć, uspokoić, odizolować od otoczenia. Bardzo chętnie sięgają po nie osoby niezależne i opanowane. Kolor szary może pomóc w zmniejszeniu obrzęków. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że z kolorem tym nie można przesadzać. Nadmiar szarości może przyczynić się do uczucia izolacji i przygnębienia. Niektórzy są zdania, że szarość może również wiązać się z niezdecydowaniem, brakiem zaangażowania i samokrytycyzmem. Z tego względu zaleca się łączenie jej z innymi kolorami.

Kolor różowy

blankPo kolor różowy powinny sięgnąć osoby osłabione, przygnębione, cierpiące na brak apetytu. Budzi on pozytywne emocje, wprawia nas w dobry nastrój, dodaje energii. Odcienie różu mogą pomóc w przypadku chorób serca i całego układu krążenia (poprawia krążenie krwi). Z kolorem różowym (podobnie jak z czerwonym) nie można przesadzać, gdyż wywołuje irytację.

Kolor brzoskwiniowy

blankKolor brzoskwiniowy jest połączeniem pomarańczowego i białego. Jest on żywy (choć mniej niż pomarańczowy), dodaje nam energii i wprawia w pozytywny nastrój. Pobudza również do myślenia. Jest on zalecany osobom odchudzającym się i mającym problemy trawienne. Świetnie sprawdza się również do ocieplenia innych kolorów.

Kolor fioletowy

blankFiolet jest połączeniem czerwonego i niebieskiego, dlatego posiada właściwości obydwu tych barw. Warto wykorzystać go do medytacji, gdyż pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, pozwala się skoncentrować, wyciszyć. Uważa się, że fiolet może regulować funkcjonowanie układu hormonalnego, dlatego powinny sięgnąć po niego osoby, które mają problemy na tym tle. Dzięki barwie fioletowej można złagodzić bóle głowy, w tym również silne bóle migrenowe. Co ciekawe wykorzystuje się go w leczeniu blizn, a nawet cellulitu.

Kolor złoty

blankKolorem złotym powinny zainteresować się osoby, którym brakuje energii, mające problemy z chronicznym zmęczeniem, czy nawet stanami depresyjnymi.

Złoty ma działanie energetyzujące, poprawia nastrój, a także funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Kolor srebrny

blankSrebrny może okazać się doskonałym wsparciem dla układu nerwowego. Przywraca on harmonię i równowagę życiową.

Osoby, które chętnie wybierają srebrny kolor tęsknią za głębokimi uczuciami, często też szukają wsparcia duchowego.

Srebro to również tolerancja, skromność, a także skłonność do romantyzmu.

Kolor turkusowy

blank

Turkusowy jest lekarstwem na przemęczenie umysłowe i chroniczny stres.

Dzięki niemu łatwiej jest wprowadzić się w refleksyjny nastrój, sprawia on, że stajemy się bardziej kreatywni i wrażliwi.

Terapia światłem

Chromoterapia jest coraz chętniej wykorzystywaną metodą terapeutyczną. Przy jej pomocy można leczyć wiele dolegliwości.

Każdej barwie odpowiada fala światła o określonej długości. Fale światła wnikają w naszą skórę i stymulują pracę różnych narządów.

Terapia wykorzystująca światło pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych, przyspieszyć gojenie się ran. Światło może spowolnić procesy starzenia się organizmu, stymulować pracę układu immunologicznego. Co istotne – efekty, które uzyskuje się dzięki chromoterapii są trwałe. Zabiegi z użyciem światła przeprowadzane są na osobach dorosłych pragnących pozbyć się różnego rodzaju dolegliwości, można stosować je u dzieci (w tym również dzieci z niepełnosprawnością umysłową).

4.9/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here