Catering dietetyczny – charakterystyka, czy się opłaca, dla kogo, zalety i wady

1

Catering dietetyczny przez wielu ludzi uważany jest za zbytek, usługę na którą mogą sobie pozwolić tylko wybrane, najzamożniejsze osoby. Czy tak jest w rzeczywistości? Zwolenników cateringu przybywa z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo coraz więcej osób widzi w nim oszczędności.

Dietetyczny catering – o co tu chodzi?

Catering dietetyczny to usługa, która polega na dostarczaniu klientom posiłków na cały dzień. W zależności od zamówienia menu jest dostarczane codziennie lub tylko w wybrane dni. Współcześnie wiele firm cateringowych podejmuje współpracę z dietetykami i wspólnie tworzą jadłospis, który jest nie tylko smaczny ale również zdrowy i dostosowany do potrzeb kalorycznych danej osoby. Kiedy decydujemy się na skorzystanie z tego typu usługi wybieramy dietę, która nas interesuje, a także ilość kalorii, jaką chcemy spożywać każdego dnia. Coraz częściej mamy też możliwość bezpłatnego skonsultowania naszego wyboru z dietetykiem. Charakterystyczną cechą cateringu dietetycznego jest fakt, że klient nie ma wpływu na menu. Wybiera on dietę, na przykład wegańską lub bezglutenową, ale nie może zamówić konkretnych posiłków na każdy dzień. Rekompensatą za brak wyboru jest coraz większa różnorodność menu. Wiele firm dba o to, żeby dania w ciągu roku nie powtarzały się.

Catering dietetyczny – czy to się opłaca?

Najpoważniejszą wadą cateringu dietetycznego wydaje się jego dość wysoka cena. W zależności od firmy, konkretnej diety, czy kaloryczności posiłków może się ona wynieść dziennie od pięćdziesięciu złotych w górę. Dla niektórych osób jest to bariera nie do pokonania. Dotyczy to zwłaszcza dużych rodzin, które musiałyby kupić kilka pakietów.

Jednocześnie nie sposób powiedzieć, że catering dietetyczny w każdym przypadku jest nieopłacalny. Weźmy pod uwagę osoby samotne lub pary, które większość swojego dnia spędzają w pracy. Codzienne przygotowanie posiłków pochłania ogromną ilość czasu. Konieczne jest zaplanowanie menu, dojazd do sklepu, zrobienie zakupów, a jeżeli robimy to akurat w godzinach szczytu – często również stanie w długich kolejkach. Kiedy wracamy zmęczeni do domu, musimy zająć się przygotowaniem posiłków. Rano zazwyczaj nie ma na to czasu, więc większość osób gotuje wieczorem.

Jeżeli przeliczymy ile moglibyśmy zarobić w czasie, który przeznaczamy na zakupy i gotowanie, prawdopodobnie doszlibyśmy do wniosku, że catering dietetyczny jest doskonałym rozwiązaniem.

Dla kogo jest catering dietetyczny?

Jak wspomnieliśmy powyżej – catering dietetyczny nie jest najtańszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, skorzystają na nim natomiast osoby samotne i pary, zwłaszcza jeżeli obydwoje partnerzy pracują.

Catering dietetyczny znakomicie sprawdzi się u osób, które nie lubią i nie chcą gotować. Powierzenie tego zadania firmie cateringowej pozwoli uzyskać więcej czasu, który możemy przeznaczyć na przyjemności.

Tego typu sposób odżywiania rekomendowany jest osobom, które chcą schudnąć, a także zdrowo się odżywiać. Często brakuje nam wiedzy niezbędnej do ułożenia dobrze zbilansowanej diety. Wiele firm cateringowych współpracuje z dietetykami, którzy dbają, żeby dieta dostarczała wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, a także określonej ilości energii.

Z usług cateringu dietetycznego mogą skorzystać osoby, które chciałyby urozmaicić swój sposób odżywiania. Taka dieta z pewnością dostarczy im inspiracji do samodzielnego gotowania w przyszłości.

Jakie są wady cateringu dietetycznego?

W niektórych sytuacjach wadą cateringu dietetycznego jest jego dość wysoka cena. Koszty są szczególnie wysokie, kiedy składamy zamówienie dla kilku osób.

Dla niektórych problemem będzie brak możliwości wyboru menu na konkretny dzień. Jest ono przygotowane przez dietetyka i szefa kuchni. Wszyscy klienci, którzy wybrali określoną dietę, jedzą w danym dniu te same potrawy. Czasem może się zdarzyć, że trafi do nas produkt, którego nie lubimy, jednak nie możemy z niego zrezygnować.

Jakie zalety ma catering dietetyczny?

płaski brzuch, centymetrCatering dietetyczny ma znacznie więcej zalet niż wad. Jeżeli tylko wybierzemy usługi dobrej firmy, możemy liczyć na najwyższej jakości, świeże produkty. Firma cateringowa przygotowuje jedzenie dla dużej ilości osób, co pozwala jej na redukcję kosztów. Jeżeli chcielibyśmy przygotowywać tak różnorodne dania we własnym zakresie, zajęłoby nam to dużo czasu i pochłonęło znacznie więcej pieniędzy niż płacimy za catering. Moglibyśmy mieć problem z dotarciem do niektórych produktów, a dodatkowo nie zawsze mielibyśmy możliwość kupienia ich w małej ilości.

Wiele firm kładzie nacisk, żeby przygotowane przez nie potrawy były jak najbardziej różnorodne. Jest to korzystne, gdyż taka w większym stopniu zaspokaja nasze zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Różnorodność ta sprawia, że każdego dnia jesteśmy zaskakiwani. W przypadku cateringu dietetycznego nie ma mowy o monotonnych posiłkach, co niestety często zdarza się, kiedy gotujemy sami.

Dzięki cateringowi jesteśmy zwolnieni z podejmowania wielu decyzji. Większość z nas zużywa dużo czasu na zastanawianie się, co danego dnia zrobić na obiad, śniadanie, czy kolację. Kiedy nie musimy zajmować się tyloma sprawami, możemy w większym stopniu poświęcić się rzeczom, które są dla nas priorytetami.

Osoby, które decydują się na catering dietetyczny nie muszą chodzić do sklepu. Dzięki czemu nie tracą czasu, a dodatkowo nie przynoszą do domu wielu zbędnych produktów.

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług firmy cateringowej, łatwiej będzie nam schudnąć. Większości osób, które samodzielnie przygotowują posiłki, duży kłopot sprawia dokładne odmierzenie optymalnej ilości kalorii, a także węglowodanów, białek i tłuszczów. W efekcie często jemy więcej niż powinniśmy. Dodatkowo kiedy robimy zakupy, zazwyczaj nie mamy możliwości wyboru dokładnie takiej ilości żywności, jakiej potrzebujemy. Przykładowo naszym jadłospisie znajduje się 120 g twarogu, w sklepie natomiast dostępne są jedynie opakowania półkilogramowe. Jako, że nie chcemy wyrzucać jedzenia, staramy się je zagospodarować, co jest szczególnie trudne, jeżeli gotujemy tylko dla siebie. Dzięki cateringowi jemy tylko tyle ile jest to potrzebne, nie mamy również problemu z resztkami.

Catering dietetyczny jest bardzo wygodny, jeżeli większość dnia spędzamy w pracy. Jedzenie możemy zamówić bezpośrednio do biura. W ten sposób nie musimy się martwić, czy zdążymy wyjść do restauracji, kiedy nasz dzień jest wyjątkowo pracowity.

Dzięki cateringowi dietetycznemu możemy jeść regularnie. Większość dietetyków przekonuje, że najlepiej jest spożywać posiłki o stałych porach. Jest to trudne, kiedy przygotowujemy je samodzielnie. Większości osób zdarzają się opóźnienia. Kiedy korzystamy z usług firmy cateringowej – wszystko mamy podane na tacy.

Dietę cateringową możemy dostosować do swoich potrzeb. Często mamy możliwość rezygnacji z jednego posiłku, dzięki czemu mamy możliwość przygotowania ulubionego dania w domu lub wybrania się do restauracji z przyjaciółmi.

Jeżeli wykupimy dietę na dłuższy czas, możemy liczyć na atrakcyjne rabaty.

Oceń ten post
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem zdecydowanie się opłaca, za 5 posiłków płacić średnio 40-50 zł to nie jest jakaś wygórowana cena. Poza tym jest to bardzo duża wygoda, odpadają nam zakupy, sprzątanie, gotowanie, moim zdaniem korzyści są ogromne. Sama zamawiam z cateringu 5PD (Jarocin), jestem bardzo zadowolona, bo jem zdrowo i bardzo smacznie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here