Ból żołądka jest to dolegliwość, którą zna praktycznie każdy z nas. W większości wypadków jest niegroźny – może pojawić się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż często sygnalizuje znacznie poważniejsze schorzenia. Jakie są najpopularniejsze przyczyny dolegliwości żołądkowych? Co oznacza ból żołądka na czczo, a co ból po posiłku? W jaki sposób go leczyć?
Jakie mogą być przyczyny bólu żołądka?
Przyczyn bólów żołądka może być wiele. Często pojawia się on w wyniku przejedzenia. W takiej sytuacji zazwyczaj jest to ból jednorazowy, który szybko mija. U wielu osób dolegliwości żołądkowe są związane z sytuacjami stresowymi. Kiedy przed nami ważne wydarzenie, takie jak na przykład wystąpienie publiczne lub egzamin, zaczyna nas boleć żołądek. Dolegliwości ustępują, kiedy napięcie psychiczne mija. Jednocześnie osoby doświadczające chronicznego stresu skarżą się na powtarzające się dolegliwości żołądkowe.
Inną popularną przyczyną tych dolegliwości jest niestrawność. Mamy z nią do czynienia po zjedzeniu ciężkostrawnych, tłustych, bądź ostrych potraw, wypiciu nadmiernej ilości alkoholu, a także po wypiciu kawy na pusty żołądek.
Zdarza się, że bóle żołądka wywołane są stanem zapalnym, który powstaje w wyniku spożycia nieświeżego, skażonego pokarmu. Stany zapalne żołądka mogą być wywołane stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, infekcją bakterii Helicobacter pylori. Niekiedy mają podłoże autoimmunologiczne lub nerwicowe (nerwica wegetatywna).
Dolegliwości bólowe mogą być sygnałem znacznie poważniejszych dolegliwości takich jak wrzody żołądka, a nawet nowotwór żołądka.
W przypadku dolegliwości bólowych żołądka postawienie diagnozy jest trudne. Bardzo ważne jest określenie rodzaju bólu (może być on ostry, tępy, gniotący, skurczowy lub przewlekły), jego lokalizacja, intensywność. Należy zwrócić uwagę w jakich sytuacjach odczuwamy ból – czy żołądek boli nas na czczo, czy po spożyciu posiłku. Warto zdawać sobie sprawę, że ból żołądka rzadko jest jedynym objawem choroby. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, gorączka, a nawet dolegliwości skórne.
Kiedy ból żołądka jest związany z nerwicą
Współcześnie coraz więcej osób żyje w ciągłym stresie. Obarczenie wieloma obowiązkami, którym nie jesteśmy w stanie podołać rodzi ogromne napięcie psychiczne, które prędzej czy później zacznie się objawiać chorobami ciała. Bardzo często objawami są właśnie dolegliwości bólowe żołądka, którym towarzyszą często takie dolegliwości jak wzdęcia, zaparcia, nudności, a także biegunki. Charakterystycznym jest, że dolegliwości żołądkowe mijają, kiedy rozwiążemy nasze problemy emocjonalne.
Ból żołądka a choroba wrzodowa
Jeżeli ból żołądka został wywołany chorobą wrzodową, najprawdopodobniej pojawi się około trzy godziny po spożyciu posiłku. Jest to ból charakterystyczny – piekący, palący, może mu towarzyszyć również ssanie w żołądku. Ból żołądka nie jest jedynym objawem choroby. Zazwyczaj występują też nudności, wymioty, odbijanie i zgaga.
Przewlekłe zapalenie trzustki a dolegliwości żołądkowe
Kiedy odczuwamy piekący, intensywny przeszywający, promieniujący do kręgosłupa ból żołądka może być to sygnał, że cierpimy na przewlekłe zapalenie trzustki. Takie dolegliwości mogą (choć nie muszą) pojawiać się po posiłku, co więcej utrzymują się one przez długi czas. Warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, kiedy ból żołądka jest powiązany ze stolcami tłuszczowymi. Nieleczone przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu.
Zapalenie żołądka
Dolegliwości bólowe możemy odczuwać także w przypadku zapalenia żołądka, choć początkowo dolegliwość ta przebiega bezobjawowo (brak objawów jest typowy również dla przewlekłego zapalenia żołądka). Jeżeli stan zapalny jest ostry – ból występuje nagle, ma charakter gniotący (będziemy odczuwać ucisk w górnej części brzucha). Współwystępujące objawy to nudności, wymioty, a także biegunka. Krwotoczne zapalenie żołądka będzie się objawiało wymiotami krwią, a także czarnymi (z domieszką krwi) stolcami. Należy zdawać sobie sprawę, że dolegliwości nasilają się po spożyciu tłustych pokarmów, a także po wypiciu alkoholu.
Choroba refluksowa przełyku
Jeżeli cierpimy na chorobę refluksową przełyku, musimy liczyć się z dolegliwościami bólowymi żołądka. Nie jest to jedyny objaw, nie zawsze też się pojawia. W przypadku choroby refluksowej większości osób odczuwa pieczenie w przełyku, odbijanie, zgagę, pieczenie i ból za mostkiem.
Ból żołądka po jedzeniu
Podczas jedzenia (zwłaszcza jedzenia w biegu) połykamy duże ilości powietrza, co może skutkować bólem żołądka. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się również wtedy, kiedy popijamy posiłki napojami gazowanymi. Są one stosunkowo niegroźne – wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Zdecydowanie zaleca się zamienienie trzech obfitych posiłków dziennie na pięć mniejszych. W trakcie jedzenia nie należy się spieszyć, powinniśmy dokładnie przeżuwać każdy kęs. Kiedy dolegliwości nie ustępują – zrezygnujmy ze smażenia i spożywania ciężkostrawnych potraw.
Ból żołądka – kiedy szukać pomocy lekarskiej?
Nie wszystkie bóle żołądka świadczą o poważnych dolegliwościach. Jednak w pewnych sytuacjach powinniśmy czuć się zaalarmowani. Do lekarza należy udać się, kiedy:
- bóle żołądka pojawiają się w nocy i potrafią wybudzić nas ze snu,
- znacznie schudliśmy, pomimo że nie zmieniliśmy nawyków żywieniowych,
- dolegliwościom bólowym towarzyszy anemia,
- wyczuwamy guz w nadbrzuszu,
- cierpimy na nudności i wymioty,
- obserwujemy krwawienie z przewodu pokarmowego.
Ból żołądka – jak leczyć?
Leczenie dolegliwości bólowych żołądka jest uzależnione od ich przyczyny, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie trafnej diagnozy.
Jeżeli dolegliwości pojawiają się również na czczo i mają tendencje do nawrotów nie powinniśmy na własną rękę łagodzić ich przy pomocy leków przeciwbólowych. Wówczas należy poszukać pomocy u specjalisty.
W przypadku niestrawności i bólów żołądka, które występują okazjonalnie można spróbować leczenia ziołami. Do tego celu znakomicie sprawdzą się:
- mięta pieprzowa,
- rumianek pospolity,
- imbir,
- babka lancetowata,
- czy siemię lniane.
Warto jest wykorzystać także mieszanki ziołowe polecane przy niestrawności.
Kiedy bóle żołądka spowodowane są stosowaniem niewłaściwej diety – koniecznie ją zmodyfikujmy, a organizm z pewnością się nam za to odwdzięczy.
Ja bardzo długo cierpiałam na zaparcia i mimo zdrowej diety, bogatej w błonnik problem narastał. Po badaniach okazało się, że mam uchyłkowatość jelit ale lekarz powiedział, że musi być jeszcze inna przyczyna. Doraźnie pomagały mi jedynie czopki eva/qu, dzięki którym mogłam się normalnie załatwić i potem jakiś czas było ok ale problem nawracał. W końcu zdecydowalam się na malo przyjemny zabieg hydrokolonterapii i dopiero po nim wszystko się wyregulowało. Przyczyną były złogi w jelitach.