Produktów, które zawierają białko jest w sklepach wiele, dlatego część osób może mieć problem z wyborem tego, które będzie im najlepiej służyło. Możemy zdecydować się na białko roślinne lub zwierzęce? Jakie są pomiędzy innymi różnice? Które białko jest najzdrowsze?
Pełnowartościowe białko zwierzęce
Białko zwierzęce znajdziemy w takich produktach jak mięso, ryby i owoce morza, ryby, mleko i jego przetwory (jak na przykład jogurty, maślanki czy kefiry). Białko zwierzęce jest pełnowartościowe. Po zjedzeniu jet on rozkładane w organizmie na aminokwasy i – co ważne: dostarcza nam wszystkich niezbędnych aminokwasów w dużych stężeniach. Białko zwierzęce jest łatwostrawne – w jest wchłaniane przez organizm w bardzo wysokim stopniu.
Aminokwasy, które znajdują się w białku zwierzęcym to glicyna, fenyloalanina, alanina, cysteina, kwas asparaginowy, tyrozyna, tryptofan, walina, kwas glutaminowy, histydyna, izoleucyna, lizyna, arginina, leucyna, metionina, asparagina, prolina, glutamina, seryna, treonina.
Wzorcowym białkiem, czyli takim, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy (które dodatkowo występują w idealnych dla człowieka proporcjach) jest białko jaja kurzego.
Białko pochodzenia zwierzęcego znacznie podnosi poziom testosteronu, co jest ważne dla osób wykonujących treningi na masę. Przyrost masy mięśniowej będzie najszybszy, gdy w naszej diecie będą odpowiednie ilości białka zwierzęcego.
Kilka słów o białku roślinnym
Białko znajduje się także w roślinach. Pewne jego ilości zawierają warzywa, rośliny strączkowe (szczególnie dużo białka ma soja), ziarna, czy owoce.
Roślinne białko również dostarcza nam aminokwasów, jednak są one dostępne w znacznie niższych stężeniach, co sprawia, że takie proteiny określamy mianem niepełnowartościowych. Zawierają one przede wszystkim mniejszą ilość takich aminokwasów jak lizyna, izoleucyna, tryptofan, czy metionina.
Należy podkreślić, że białko pochodzenia roślinnego jest słabiej przyswajalne przez ludzki organizm, co oznacza, że żeby zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie, trzeba spożyć większą ilość protein.
Nie należy się obawiać, że spożywanie białka roślinnego będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie. Takie proteiny również mogą być z pożytkiem wykorzystane przez nasz organizm, pod warunkiem jednak, że będziemy odpowiednio komponowali posiłki. W przypadku spożywania protein pochodzenia roślinnego, przyrost mięśni będzie następował nieco wolniej, nie oznacza to jednak, że nie osiągniemy satysfakcjonujących nas efektów. Na świecie żyje wielu kulturystów, którzy stosują dietę wegańską.
Żeby dieta roślinna była dla nas zdrowa, nie powinniśmy opierać się na jednym źródle białka, ale łączyć ze sobą różne jego rodzaje. Przykładowo produkty zbożowe warto jest łączyć z nasionami roślin strączkowych (kanapka z chleba żytniego z pastą z fasoli). Produkty zbożowe dobrze komponują się także z orzechami, dlatego pełnowartościowym posiłkiem będą kanapki z masłem orzechowym.
Białko roślinne czy zwierzęce?
Jeżeli nie jesteśmy na diecie wegańskiej i nie musimy wybierać poszczególnych źródeł białka, najlepiej jest spożywać zarówno białko roślinne, jak i zwierzęce. Każde ma jakieś zalety. Białko zwierzęce doskonale się wchłania i dostarcza nam kompletu aminokwasów. Proteiny roślinne natomiast często zawierają mniej kalorii i są bogate w błonnik.
Nie ważne jakie białko wybierzemy, znacznie bardziej istotne jest, żeby dostarczać go w ilościach jakich potrzebuje nasz organizm.