Bardzo często słyszymy o fakcie, że BCAA posiada właściwości antykataboliczne.
Jednak ostatnio coraz więcej zaczyna się wspominać o ich innych właściwościach. Mam na myśli między innymi wpływ stosowania aminokwasów rozgałęzionych na zdolność wysiłkową naszego organizmu, a także o niwelowaniu uczucia zmęczenia mięśni, po wyczerpującym treningu.
W związku z tym postaram się dzisiaj, troszkę Wam o tym opowiedzieć i stwierdzę czy rzeczywiście aminokwasy rozgałęzione są w stanie zwiększyć intensywność naszego treningu i wydłużyć jego czas, czy jest to kolejny mit.
Czym tak na prawdę jest zmęczenie?
Zmęczenie to po prostu zmniejszenie wydolności, zarówno psychicznej jak i fizycznej naszego organizmu. Zjawisko to odczuwa każdy, nawet jeśli się nie przyznaje. Jest to związane z podejmowanymi przez nas każdego dnia, wyzwaniami. Nie chodzi tutaj tylko o pracę, ale także o obowiązki domowe czy nawet rozrywkę, która wbrew pozorom męczy.
Zapewne każdy z nas zauważył, że nasze zmęczenie nie jest adekwatne do ilości pracy, jaką musieliśmy włożyć w wykonanie danej czynności. Co ciekawe taki stan możemy również osiągnąć leżąc i nic nie robiąc przez cały dzień.
Zmęczenie obwodowe i ośrodkowe.
Zmęczenie obwodowe jest to nic innego, jak tracenie rezerw energetycznych. Według nas w procesie zmęczenia biorą udział związki zwane neuroprzekaźnikami, a dokładnie ketecholaminy oraz seretonina. Dzięki tym pierwszym odczuwamy motywację i chęć do działania, pobudzenie, a także jesteśmy w stanie znosić różne trudności czy przeciążenia. Natomiast serotonina, a raczej wzrost jej działania jest zauważalny w trakcie trwania wysiłku. Najprościej jest to opisać w ten sposób, że mózg wysyła informację „już wystarczy”, która jest odbierana jako znane nam zmęczenie. Ten rodzaj zwany jest ośrodkowym.
Serotonina, bcaa i wysiłek fizyczny
Badania naukowe pokazują, że wraz ze zwiększeniem intensywności wysiłku, a także z wydłużeniem jego czasu poziom serotoniny w naszym organizmie znacznie wzrasta, co jest ściśle powiązane ze zwiększonym przenikaniem tryptofanu do mózgu. Tryptofan jest to po prostu aminokwas, który jest pionierem tego neuroprzekaźnika. Co ciekawe produkt zwany BCAA zmniejsza uwalnianie tryptofanu z naszej wątroby, ale również konkuruje z nim podczas przekraczania bariery między krwią, a mózgiem. Przez ten proces zmniejsza dostępność substratu, który jest konieczny do syntezy serotoniny, dzięki czemu odsuwamy w czasie zmęczenie, a także zmniejsza jego odczucie podczas trwania wysiłku.
Wszystko to co napisałem powyżej jest potwierdzone badaniami, które były prowadzone na sportowcach. Podczas tych testów zauważono, że stosując BCAA przed, a także w trakcie trwania wysiłku jesteśmy w stanie dać z siebie o wiele więcej, a także zmęczenie odczuwane przez nas jest o wiele mniejsze.
Podsumowanie:
Stosowanie BCAA (aminokwasów rozgałęzionych) ma swoje uzasadnienie i nie jest to mit, a wszystko za sprawą swoich właściwości antykatabolicznych, ale także ze względu na zmęczenie. Suplementując aminokwasy przed i podczas treningu jest szczególnie polecany osobom prowadzą intensywne i długie treningu lub przygotowują się do różnego rodzaju zawodów sportowych.