Aparat ortodontyczny – jak przebiega prostowanie zębów?

0

Proste, piękne zęby to marzenie wielu z nas. Nic w tym dziwnego – olśniewający uśmiech dodaje nam pewności siebie, dzięki czemu chętniej wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi. Mimo wszystko aspekty estetyczne nie są najważniejsze. Profilaktyka ortodontyczna pozwala uniknąć wielu niedogodności związanych z krzywym zgryzem, które powodują ból oraz uczucie dyskomfortu. Zastanawiałeś się, jak przebiega proces prostowania zębów?

Już od dziecka uczymy się, jak dbać o zdrowie naszych zębów. Codzienne szczotkowanie i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą być jednak niewystarczające. Na stan naszego uzębienia mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i genetyczne. Jeżeli rozważasz rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, zapewne zastanawiasz się, jak długo ono trwa. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, jednak niezależnie od tego, czy jest to ortodonta w Nowym Targu, czy też w innym mieście, podstawowe leczenie powinno zamknąć się w ciągu kilku lat. Chcesz wiedzieć, jak ono przebiega?

Ortodonta – kiedy umówić pierwszą wizytę?

Pierwsza konsultacja ortodontyczna zalecana jest już u dzieci, które ukończyły 3 lata. Dzięki niej jesteś w stanie pracować nad początkowymi nieprawidłowościami, związanymi z niewłaściwym zgryzem u Twojego dziecka. W niektórych przypadkach wizyta w gabinecie ortodontycznym rekomendowana jest u jeszcze młodszych pacjentów. Do niepokojących objawów, które występują u małych dzieci, zaliczamy, między innymi:

  • ssanie palca,
  • opóźnione ząbkowanie,
  • niestandardowy układ żuchwy (wysunięcie lub cofnięcie) i asymetrię twarzy,
  • oddychanie przez usta,
  • nieprawidłową wymowę i wiele innych.

Wczesne zdiagnozowanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia jest w stanie zahamować dalsze deformacje w obrębie szczęki. Ponadto, sprawia, że zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia wady zgryzu w późniejszych latach życia.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Niezależnie od tego, czy leczenie ortodontyczne dotyczy dziecka, czy osoby dorosłej, jego etapy wyglądają bardzo podobnie. Pierwszym krokiem jest pogłębiona konsultacja ortodontyczna, podczas której specjalista dokonuje wstępnej oceny uzębienia oraz ustala rodzaj wady zgryzu i jej stopień. Ortodonta może zlecić wykonanie dodatkowych badań koniecznych do rozpoczęcia leczenia, takich jak pantomogram lub cefalometria. Na ich podstawie lekarz przedstawia plan korygowania zgryzu. Jeżeli zęby pacjenta nie wymagają leczenia stomatologicznego, kolejnymi etapami są: dobranie aparatu, założenie go i ustalenie harmonogramu wizyt kontrolnych.

Regularne nadzorowanie procesu leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważne. Wizyty kontrolne u ortodonty odbywają się co kilka tygodni. W tym czasie lekarz sprawdza postępy w korygowaniu zgryzu oraz obserwuje stan zębów i dziąseł. Ponadto podczas wizyty kontrolnej ortodonta zmienia łuki i ligatury w zamkach. Jeżeli leczenie przebiega poprawnie, zdjęcie aparatu ortodontycznego jest możliwe po upływie około dwóch lat.

 

 

 

 

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here