Fitball – ćwiczenia z piłką

0

Piłka to nie tylko narzędzie do gry i zabawy. Duża i elastyczna piłka, wykonana z miękkiego materiału odpornego na zniszczenia nosi nazwę fitball i używana jest jako jeden z bardziej interesujących przyrządów gimnastycznych. Piłki fitball mają różne średnice, od kilkudziesięciu centymetrów, do 180 centymetrów, przy czym największych używa się do grupowych dyscyplin. Najmniejsze piłki służą do ćwiczenia dłoni, na większych można siadać a nawet kłaść się.

Po co jednak używane są te piłki? Trenując fitball można oczekiwać wzmocnienia, ujędrnienia i poprawy postawy ciała. A wszystko to możliwe jest w zaciszu własnego domu (o ile mamy na tyle duże pomieszczenie). Ćwiczenia polegają między innymi na balansowaniu na piłce, co działa dobrze na równowagę. Takie ćwiczenia mogą wykonywać zarówno osoby starsze, jak i dzieci, nie ma również przeciwwskazań dla osób z chorym kręgosłupem – dla nich fitball może być wręcz zbawienny. Poza poprawą postawy zwiększa się ruchomość stawów, poprawia się kondycja i wzmacniają mięśnie grzbietu. Można także uzyskać efekt który skupia się na rozbudowaniu mięśni ud czy brzucha, przy czym nie odczuwa się wielkiego zmęczenia czy obciążenia – ćwiczenia te są bardzo przyjemnie i można dobrze się przy nich bawić.

Jeśli kupisz piłkę fitball na własny użytek (a dostaniesz ją w sklepach sportowych już od kilkudziesięciu złotych), możesz wykonać na niej szereg ćwiczeń. Oto przykłady niektórych z nich.

1. Skręt tułowia

Klęknij pochylając się do przodu i opierając dłonie na piłce. Rozsuń łydki na szerokość bioder, prostując przy tym plecy i ręce w łokciach. Głowa ma znajdować się w linii prostej z kręgosłupem. Wykonaj skręt całym tułowiem w prawo przy czym lewą rękę również skieruj pod klatką piersiową w prawo. Powróć do początkowej pozycji. Wykonaj w drugą stronę, powtarzaj po 10 razy na każdą ze stron.

2.  Scyzoryk

Leżąc na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała a łydki opieraj na piłce. Biodra unieś tak, żeby razem tułów i nogi były w jednej linii. Prawą nogę ustaw pionowo, po czym ugnij lewe kolano przyciągając w ten sposób piłkę do siebie i unosząc się jeszcze wyżej na linii bioder. Kiedy na piłce opierać się będą już tylko palce lewej nowi a prawa będzie  45 stopni do ziemi, możesz przerwać ruch, powoli wracając do pierwszej pozycji. Powtarzaj dziesięć razy na każdą z nóg.

3. Łuk

Siądź na piłce i przenieś stopy do przodu, tak żeby biodra znajdowały się odrobinę przed piłką. Ruch wykonuj do momentu aż piłka będzie podtrzymywać same pośladki i plecy do łopatek. Stopy rozstaw szerzej, ramiona na boki, uginając łokcie i kierując przedramiona do pionu. Zrób wdech i napnij brzuch, prostując jednocześnie kolana. Wyciągnij ręce aby uniosły się równolegle do ziemi. Ciało ma tworzyć łuk oparty na piłce. Wykonując wdech, wróć do pierwotnej pozycji, po czym powtórz ćwiczenie dziesięć razy.

O czym pamiętać podczas ćwiczeń na piłce?

– jeśli masz kilka piłek do wyboru, wybierz tą która jest najlepsza do Twojego wzrostu i wagi,
– zwróć też uwagę czy piłką jest odpowiednio elastyczna (nie za twarda i nie za miękka),
– przed ćwiczeniami zawsze wykonuj rozgrzewkę,
– pamiętaj o właściwym oddechu: płynnym i głębokim,
– nie wykonuj nagłych i gwałtownych ruchów jeśli nie chcesz nabawić się kontuzji, mają one być płynne i spokojne,
– pamiętaj w każdej pozycji o zachowaniu właściwego ułożenia kręgosłupa.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here