Czy jaja są zdrowe?

0

Bardzo często w mediach można spotkać informację, iż nie należy spożywać dużej ilości jaj, ze względu na zawarty w nich cholesterol. Zwiększamy tym samym ryzyko chorób takich jak: miażdżyca, zawał, nadciśnienie. Jednak oprócz cholesterolu jaja mają w sobie wiele cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych.

Składniki odżywcze jaj

Jajo jest komórką rozrodczą ptaków, zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które są niezbędne do rozwoju zarodka. Standardowe jajo kury, waży ok. 60g, a w tym żółtko 25 g, białko 30 g oraz skorupka 5 g. Jajka tak samo jak mięso oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego, są bogate w pełnowartościowe białka. Warto dodać, że to właśnie białko z jaj posiada najwyższą wartość biologiczną, ze wszystkich dostępnych na rynku produktów.

Żółtko, zawiera duże ilości tłuszczu, który mimo wszystko jest łatwostrawny. Zawierają także dużo cholesterolu, lecytyny (jest ona obecna w każdej komórce naszego organizmu, ponieważ jest odpowiedzialna za budowę błony komórkowej). Warto dodać, że lecytyna bierze także udział w gospodarce cholesterolu w organizmie, warunkuje bowiem prawidłowe stężenie HDL.

Jaja są także genialnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) oraz witamin z grupy B. Zawierają one w sobie także łatwo przyswajalne żelazo oraz związki fosforu i siarki. Dostarczają skromnej ilości potasu, wapnia, jodu, miedzi oraz manganu. Przeciętne jajko o wadzę 60g, dostarczy nam około 80kcal, najbardziej kaloryczne jest żółtko, 100g dostarczy nam energii na poziomie 350kcal.

Ile jajek tygodniowo

Osoba zdrowa ze względu na dobre zbilansowanie składników odżywczych w jajach, może spożywać ok 10 jaj tygodniowa. Taką wartość wskazuje obecnie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Tylko tyle ze względu na żółtko, badania pokazują, że białko jaj możemy spożywać bez ograniczeń. Jest także pewna prosta zasada: im więcej w naszej diecie występuje warzyw oraz owoców, a mniej potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce, tym więcej jaj możemy zjeść.
Reguła ta odnosi się do osób zdrowych.

Ostrożniej z jajami musimy podchodzić do dziecka. Posiada ono bowiem silne właściwości uczulające, dlatego też do diety naszych pociech warto włączyć jaja dopiero po ukończeniu 11 miesiąca życia. Należy także pamiętać, że jajko gotowane na twardo, zazwyczaj zostaje pozbawione właściwości uczulających.

Przechowywanie jaj

Jaja można smażyć na maśle, ponieważ białko ścina się już w temperaturze 60 st. C. Przy wyższych temperaturach masło zaczyna wytwarzać toksyczną akroleinę. Jajka zakwaszają organizm, dlatego należy spożywać je z zasadotwórczymi warzywami, jak np szczypiorek.

Jeśli chodzi o przechowywanie jaj, to oczywiście przechowujemy je w lodówce, nie dłużej niż trzy tygodnie. Niska temperatura spowalnia starzenie, ale mimo wszystko z czasem następuje rozkład witamin oraz białka, a tłuszcz jełczeje. Pamiętać należy także o tym, że przed włożeniem ich do lodówki nie należy ich myć, ponieważ proces starzenia hamuje także naturalna warstwa ochronna, która pokrywa skorupkę. Oczywiście przed spożyciem powinniśmy je przemyć w ciepłej wodzie, ze względu na możliwość zakażenia kury różnymi wirusami.

Warto zapamiętać

  • jaja są bardzo odżywcze
  • świetny składnik diety dla osób wychudzonych
  • białka jaj mogą wywoływać alergię
  • spożywanie sporej ilości jaj, zwiększa ryzyko miażdżycy i choroby układu krążenia
  • duża ilość jaj w diecie, może doprowadzić do zakwaszenia organizmu
  • warto spożywać jaja z warzywami zasadotwórczymi
  • jaja przechowujemy w lodówce, maksymalnie 3 tygodnie

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here